Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Związkowcy u premiera Morawieckiego

5 marca 2023
Związkowcy u premiera Morawieckiego

Przewodnicząca Związku Zawodowego Rolnictwa "Korona" Alina Ojdana, Witold Choiński (Polskie Mięso) czy Sławomir Izdebski (Przewodniczący OPZZRiOR) Szczepan Wójcik - prezes Instytutu Gospodarski Rolnej, wzięli udział, w dniu 02.03.2023r, w KPRM, w bardzo ważnym spotkaniu Zespołu Doradców Premiera Mateusza Morawieckiego d/s rolnictwa.

Czas dla gospodarstw rolnych jest niezwykle gorący. Rolników niepokoi bardzo trudno sytuacja ekonomiczna. Wystarczy zobaczyć do statystyk, z których wynika że każdego dnia w Polsce upada, bądź kończy swoją działalność aż 13 gospodarstw rolnych. W ostatniej dekadzie zamknęło się pnad 220 tysięcy gospodarstw produkujących trzodę chlewną, a to wszystko przekłada się na to, że coraz więcej zboża zostaje na rynku, bo nie jest zużywane do produkcji pasz.

Organizacje rolnicze, które stanowią Zespół Doradców Premiera Mateusza Morawieckiego d/s rolnictwa.omawiaili w zeszłym tygodniu tę dramatyczną sytuację z Mateuszem Morawieckim. Wydaje się, że premier dostrzega narastający problem, dlatego że poświęca rolnictwu coraz więcej czasu. Wystarczy wspomnieć, że dzień wcześniej, szef rządu RP spotkał się z Radą Krajową NSZZ RI "Solidarność" z jej przewodniczącycm, Tomaszem Obszańskim na czele.

ZZR KORONA, opublikowała na swoim blogu komunikat, którego treść poniżej prezentujemy.

 

W dniu 02.03.2023r, w KPRM, odbyło się spotkanie Zespołu Doradców Premiera Mateusza Morawieckiego d/s rolnictwa.

 

 Przewodnicząca Związku Zawodowego Rolnictwa "Korona" Alina Ojdana przedstawiła głównie problemy na rynku trzody chlewnej (dynamiczny spadek liczby gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną oraz spadek pogłowia loch). W ciągu ostatnich dwóch lat ubyło 48 tysięcy gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną, tj. 46%. Pogłowie loch, w ciągu dwóch lat zmniejszyło się o 223 tys. sztuk, a liczby świń o 2,3 mln sztuk. Żadna inna branża rolna i gospodarcza nie zwinęła się tak dynamicznie jak hodowla trzody chlewnej. Przy takim tempie spadku w okresie 2030 roku, może zabraknąć mięsa wieprzowego na półkach sklepowych.

 


 

 

Na podstawie opracowanego materiału i przedstawionych danych, Alina Ojdana stwierdziła, że tylko kontynuacja programu " LOCHA PLUS", może powstrzymać dalszy upadek gospodarstw produkujących trzodę chlewną. Argumenty Przewodniczącej ZZR "Korona", były na tyle skuteczne, że przekonały Pana Premiera Mateusza Morawieckiego, który złożył deklarację, że program LOCHA PLUS, będzie kontynuowany.

 

 Kolejnym tematem obrad była kwestia projektu ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa (projekt z dnia 14.02.2023 r. UD480), polegający na obciążeniu podmiotów skupowych, przechowalniczych i przetwórczych dodatkowym quasi-podatkiem w postaci wpłat na rzecz funduszu. Alina Ojdana (ZZR "Korona") Witold Choiński (Polskie Mięso) czy Sławomir Izdebski (Przewodniczący OPZZRiOR) wyrazili swoje negatywne stanowisko wobec tego projektu i zwrócili się o jego wycofanie, uzasadniając, że w konsekwencji firmy skupowe obciążą jego kosztami  rolników.

 

W dalszej części, omówiono bardzo ważny temat w zakresie utworzenia Wolnej Strefy Ekonomicznej dla Rolnictwa, na terenach wiejskich, który przedstawił Pan Stefan Wójcik - prezes Instytutu Gospodarski Rolnej.

 

Omówione zostały także problemy barier tworzone przez administrację i lokalne społeczności, na które napotykają rolnicy, którzy planują inwestycje budowy chlewni, lub modernizację budynków (długi okres oczekiwania na decyzje środowiskowe, pozwolenia na budowę budynków).

 


 

Przewodniczący OPZZRiOR Sławomir Izdebski przedstawił z kolei temat konieczności zmiany ustawy o prawie łowieckim, jako jedynej ustawy nie zmienionej od 1952 roku, mającą przydomek ustawy Bierutowskiej, z której zyski czerpie wyłącznie Polski Związek Łowiecki, nie wpłacając ani przysłowiowej złotówki do budżetu Państwa. Ponadto postulował utworzenie w Polskim Banku specjalnego Pionu dla Rolnictwa i dziedziczenia kredytów, tak jak to jest w innych Państwach UE.

 


 

Uczestnicy zebrania ocenili spotkanie ogólnie jako merytoryczne i wyszli z pozytywnymi oczekiwaniami ws. zgłoszonych postulatów. 

 

 Może tym razem na oczekiwaniach się nie skończy?

 

 


inf własna ppr.pl na podst. źródło I foto: ZZR KORONA


POWIĄZANE

Wczoraj tj 21.września 2023 roku w Nowym Jorku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełen...

Jak poinformowało wczoraj biuroprasowe Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Min...

Rrobert Telus-Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi uczestniczył wczoraj w konferencj...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę