aaa_TSW_2023
CTR_2023

Żywność ekologiczna – czy to się opłaca?

22 maja 2023
Żywność ekologiczna – czy to się opłaca?

Pod takim hasłem odbył się 12 maja br. panel dyskusyjny z udziałem Zastępcy Dyrektora Departamentu Rolnictwa Ekologicznego i Jakości Żywności MRiRW Jana Golby, Dyrektora Instytutu Ekonomii i Finansów SGGW prof. dr hab. Mariusza Maciejczaka, Prezesa Stowarzyszenia „Polska Ekologia” Pawła Krajmasa, Prezesa Zarządu Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego Jacka Zarzeckiego oraz Prezesa Zarządu Instytutu Badań Internetu i Mediów Społecznościowych Michała Fedorowicza. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zorganizował debatę w ramach V Our Future Forum w Warszawie.

Dyskusja koncentrowała się na znaczeniu i rozwoju rolnictwa ekologicznego w Polsce, zaletach ekożywności oraz związanych z nimi korzyściach dla producentów i konsumentów. Wskazywano możliwości wsparcia finansowego do upraw ekologicznych. Eksperci podkreślali, że rolnictwo ekologiczne to dziedzina produkcji rolnej z potencjałem, a jednocześnie – w związku z tym, że oparte jest na know-how i doświadczeniu – jest to gałąź biznesu dla ambitnych. Warto jednak pamiętać, że jest to szansa dla małych społeczności lokalnych i dla całego środowiska. 
W trakcie debaty nad aspektami biznesowymi zwrócono uwagę, że żywność bio to produkty premium, a cena ma odzwierciedlać ich jakość. Logo produkcji ekologicznej daje gwarancję, że produkt został dokładnie zbadany, ponieważ kontrole prowadzone przez jednostki certyfikujące są bardzo skrupulatne. Zwrócono także uwagę na zagrożenie, jakim jest dezinformacja, i fakt, że są wytwórcy, którzy reklamują produkty nie posiadające certyfikatu jako ekologiczne. 
Wśród młodzieży biorącej udział w Our Future Forum wielkim zainteresowaniem cieszyło się stoisko promocyjne KOWR, które odwiedzili Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rafał Romanowski oraz Małgorzata Gośniowska-Kola, Zastępca Dyrektora Generalnego KOWR.
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa był partnerem Our Future Forum.
Our Future Forum, organizowane przez Our Future Foundation, to największe cykliczne wydarzenie edukacyjne w kraju. W tym roku 700 uczestników omawiało tematykę m.in. nowoczesnych technologii, zielonej transformacji, mediów społecznościowych czy wyzwań stojących przed młodym pokoleniem. 

oprac.red.ppr.pl na podst. źródło i fot.: KOWR


POWIĄZANE

Sytuacja hodowli trzody chlewnej od wielu lat jest trudna, spadek popytu w Europ...

Od nowych technologii po zatrudnienie pracownika. Kongres TSW poruszy palące tem...

Okres jesienno-zimowy to tradycyjnie czas analiz, podsumowań oraz podejmowania d...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę