Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

ZZR KORONA czeka na propozycje legislacyjne

22 marca 2023
ZZR KORONA czeka na propozycje legislacyjne

ZZR KORONA apeluje o jak najszybsze wznowienie rozporządzenia do  programów dla producentów trzody chlewnej, zgodnie z pozytywnymi deklaracjami, które padły na spotkaniach w MRiRW z Panem Premierem Henrykiem Kowalczykiem, oraz spotkaniach w KPRM, z Panem Premierem Mateuszem Morawieckim. 

21 marca 2023, Związek Zawodowy Rolnictwa "Korona" zwrócił się do wicepremiera Henryka Kowalczyka w związku: 

 

- deklaracjami Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego na spotkaniach w dniu 10 Stycznia 2023 r. i 03 marca 2023 roku o szczegółowe propozycje legislacyjne MRiRW w zakresie kontynuacji programu Locha Plus i programu wyrównania kwoty utraconego dochodu za I kwartał 2022 roku (wystarczy wznowić poprzednie projekty rozporządzenia  z nowymi datami i terminami)

 We wniosku do pana wicepremiera możemy przeczytać także:

 Przypominamy wypowiedź Zastępcy Dyrektora Departamentu Budżetu i Finansów Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pani Beaty Gawlik-Pliszka, która na posiedzeniu sejmowej podkomisji stałej do spraw monitoringu zwalczania Afrykańskiego Pomoru Świń oraz innych chorób zakaźnych zwierząt gospodarskich z dnia 27.10.2021 roku, oświadczyła, że: Producenci rolni, prowadzący chów i hodowlę zwierząt na obszarze z ograniczeniami w związku z ASF mogą się ubiegać o pomoc na wyrównanie kwoty dochodu uzyskanej ze sprzedaży świń w poszczególnych kwartałach od 2020 r. w porównaniu do średniego dochodu uzyskiwanego z produkcji świń w analogicznym kwartale w trzech ostatnich latach albo trzech z okresu pięcioletniego, po odjęciu tego najlepszego i najgorszego roku, albo w okresie dwunastu miesięcy w przypadku producentów świń, którzy w tym okresie zwiększyli produkcję o co najmniej 25%. Przypomnę, że to było rozwiązanie nowe, wprowadzone na wniosek organizacji i producentów rolnych. Przedmiotowa pomoc ma charakter wieloletni. Wprowadziliśmy ją w tym roku. Będzie udzielana do 30 czerwca 2023 r. Jak państwo wiedzą, wnioski o udzielenie tej pomocy można składać w biurach powiatowych agencji, właściwych ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę producenta. W bieżącym roku wnioski można składać od dnia 28 sierpnia do 30 listopada. W przyszłym roku wniosku będzie można składać już od początku roku i tak samo jak w tym roku do 30 listopada. Dlaczego jest data 30 listopada? Po to, żeby Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa miała jeszcze miesiąc na rozpatrzenie wniosków w danym roku. Bo wnioski złożone w danym roku powinny zostać rozpatrzone w tym samym roku. Zgodnie z danymi ARiMR na dzień 25 października zostało złożonych 2768 wniosków. Od dnia 17 września biura powiatowe agencji rozpoczęły wydawanie decyzji przyznających pomoc. Według stanu na dzień 26 października wydane zostały 324 decyzje, przyznające pomoc na kwotę 38,2 mln zł, natomiast agencja wypłaciła pomoc dla 180 beneficjentów na kwotę ponad 22 mln zł. 

Z niezrozumiałych względów, termin 30 czerwca 2023 roku nie został jednak dotrzymany. W efekcie hodowcy trzody chlewnej, utrzymujący trzodę chlewną w strefach z ograniczeniami w związku z ASF, którzy sprzedali trzodę chlewną w I kwartale 2022 roku (sprzedaż tuczników następowała poniżej kosztów produkcji w cenie 3,50 zł/kg żywca) popadli w spiralę długów wobec firm paszowych i banków. Pismem z dnia 4/10/2022 roku upominaliśmy się o uruchomienie programu dla rolników, którzy prowadzili hodowlę trzody chlewnej z ograniczeniami w związku z ASF (wyrównania kwoty utraconego dochodu za I kwartał 2022 roku), którzy z przyczyn od nich niezależnych, nie sprzedali świń w IV kwartale 2021 roku. ( przesunięcia terminów odbioru świń przez punkty skupowe z grudnia 2021 roku na styczeń 2022 roku).

Należy zwrócić uwagę, że gdyby rolnicy nie byli zapewnieni publicznie o kontynuacji programu ( wyrównania kwoty utraconego dochodu do 30 czerwca 2023 roku) to po pierwsze nie wyrazili by zgody na przesunięcie terminów sprzedaży świń z grudnia 2021 roku, na styczeń 2022 roku, a po drugie przy tak niskich cenach sprzedaży ( 3,5 zł/kg żywca w I kwartale 2022 roku), nie zasiedlali by chlewni warchlakami, próbując przeczekać ten ciężki okres. Niestety po raz kolejny zostali wprowadzeni  w błąd.

 Mając na uwadze fakt, że Ci rolnicy którzy sprzedali swoje świnie w I kwartale 2022 roku, nie uzyskując należnego im wyrównania, borykają się do dnia dzisiejszego z nieuregulowanymi zobowiązaniami i grozi im utrata płynności finansowej lub bankructwo, a co za tym idzie niebezpieczeństwo przejęcia ich gospodarstw przez firmy prowadzące tucz nakładczy.


Oprac, redakcja ppr.pl na podst. źródło: ZZR KORONA


POWIĄZANE

Wczoraj tj 21.września 2023 roku w Nowym Jorku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełen...

Jak poinformowało wczoraj biuroprasowe Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Min...

Rrobert Telus-Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi uczestniczył wczoraj w konferencj...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę