aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

ZZR KORONA domaga się rezygnacji w ELEWARZE

29 maja 2024
ZZR KORONA domaga się rezygnacji w ELEWARZE

Związek Zawodowy Rolnictwa „Korona” zwrócił się do Ministra Aktywów Państwowych o interwencję w celu unieważnienia postępowania kwalifikacyjnego na wiceprezesa i na członka zarządu spółki Elewarr, ogłoszonego przez radę nadzorczą spółki (a faktycznie Krajową Grupę Spożywczą) w dniu 20 maja br. oraz rezygnacji z obsady tych stanowisk.

            Obecna koalicja rządząca dochodziła do władzy m.in. pod hasłem innych standardów niż PIS w sektorze państwowym. Decydować miały kryteria fachowości. W publicznych wypowiedziach pan premier Donald Tusk zapowiadał: Zadbam o to, aby proces wyboru był transparentny, czytelny dla opinii publicznej, oparty o czytelne zasady. Zadbamy o to, że sposób wyboru przez konkurs nie będzie już mógł być ominięty w żadnej spółce Skarbu Państwa. Jednakże to co ma miejsce w Elewarrze nie służy poprawie rentowności spółki, nie jest wypełnieniem głoszonych standardów (raczej przypomina hasło „stołki dla swoich” ubrane w procedurze konkursowej) i nie zapewnia doboru właściwych menedżerów do zarządzania spółką.

 20 maja br. Rada Nadzorcza spółki Elewarr ogłosiła postępowanie kwalifikacyjne na wiceprezesa i członka zarządu spółki. Ww. postępowanie w ocenie Związku nie spełnia właściwych wymogów. Świadczą o tym następujące okoliczności:

Już rozmowy kwalifikacyjne na prezesa zarządu pokazały, że nie miały one na celu wyłonieniu najlepszego kandydata, który wyprowadziłby spółkę z tragicznej sytuacji finansowej, a miało w naszej ocenie służyć odhaczeniu takiej czynności, w celu uzasadnienia wcześniej podjętej decyzji w tym zakresie.

*        Postępowanie kwalifikacyjne przeprowadzać będzie rada nadzorcza, która jest współodpowiedzialna za obecną dramatyczną sytuację finansową spółki (szacowana strata na ten rok obrotowy ok. 40 mln złotych) i która podejmowała uchwały naruszające umowę spółki, orzecznictwo i doktrynę tj. przedłużające czasowe oddelegowanie jednego ze swoich członków do zarządu powyżej 3 miesięcy, niezgodnie z orzecznictwem, doktryną i umową spółki.

*      W ogłoszeniach konkursowych na wiceprezesa i członka zarządu oprócz braku wymogu złożenia oświadczenia o niekaralności (sic), zwraca uwagę fakt, że nie wskazano za jakie obszary mają być oni odpowiedzialni.

* Ponadto skoro następuje proces integrowania Elewarru w KGS poprzez wspólny system zakupów, cash pooling itd. czyli likwiduje się faktyczną odrębność spółki, niezrozumiałe się wydaje się powoływanie dodatkowych członków zarządu, których koszt wyniesie ponad 1 mln złotych rocznie, i to w sytuacji w której według szacunków Elewarr nie ma własnych środków obrotowych, a rok obrotowy zamknie stratą 40 mln złotych. W tej sytuacji nie sposób nie uznać, że chodzi tylko i wyłącznie o tworzenie stołków dla „swoich”, którym zapewni się odpowiednie wynagrodzenie.

 Ponadto Związek ma zastrzeżenia do osób przymierzanych na ww. stanowiska, w związku z informacjami ujawnionymi przez portal Życiestolicy.com.pl (). Jeżeli potwierdziłoby się objęcie stanowisk przez wskazane osoby, świadczyłoby to jedynie o fikcyjność całej procedury konkursowej

oprac, emk, ppr.pl


POWIĄZANE

Wiodące organizacje branżowe pracodawców w Polsce: Związek Pracodawców Przemysłu...

Startuje objazdowa kampania informacyjna „Spójrz, Polsko! Miej baczne oko na rak...

Główne cechy rzepaku ozimego, które weryfikowane są przed zakupem materiału siew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę