Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

ZZR KORONA interweniuje o pomoc kredytową dla podmiotów skupu/obrotu rzepaku

11 września 2023
ZZR KORONA interweniuje o pomoc kredytową dla podmiotów skupu/obrotu rzepaku

Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformował o możliwości ubiegania się o pomoc finansową w formie kredytów preferencyjnych dla podmiotów prowadzącego działalność w zakresie obrotu zbożami lub skupu zbóż lub obrotu materiałem siewnym roślin rolniczych lub skupu lub mrożenia owoców miękkich.

Do Związku Zawodowego Rolnictwa "Korona" dotarły sygnały ze strony podmiotów prowadzących obrót lub skup rzepakiem zainteresowanych przewidzianą pomocą kredytową, że zdaniem banków i Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, pomoc ta nie jest należna dla podmiotów prowadzących obrót lub skup rzepaku. Wynika to z faktu, że przy wydawaniu rozporządzenia zmieniającego z dnia 30 maja 2023 r., na skutek nadmiernego pośpiechu przyjęto zapisy, które odnoszą się do podmiotów prowadzących skup/obrót zbóż i nie zawierają zapisów literalnie odwołujących się do roślin oleistych (rzepaku, rzepiku).

Otóż jak wskazuje dr Daniel Alain Korona, pełnomocnik ZZZR KORONA - zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności z 2007 r. przyjętą rozporządzeniem rady ministrów z 24 grudnia 2007 r. sprzedaż hurtowa PKD 46.21.Z obejmuje zboża, nasiona i owoce oleiste, a zatem pomoc kredytowa w przypadku skupu/obrotu rzepaku jest uprawniona.

W celu uniknięcia sporów czy problemów, Związek przygotował i przesłał 10 września Ministrowi Rolnictwa projekt rozporządzenia, który definiuje pojęcie podmiotu prowadzącego skup/obrót zbóż, poprzez odwołanie się do Polskiej Klasyfikacji Działalności. Co istotne, nie wymagałoby to zgody Unii Europejskiej.

Teraz ruch należy do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Rady Ministrów.

oprac e-red ppr.pl źródło: ZZR KORORNA


POWIĄZANE

Wczoraj tj 21.września 2023 roku w Nowym Jorku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełen...

Jak poinformowało wczoraj biuroprasowe Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Min...

Rrobert Telus-Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi uczestniczył wczoraj w konferencj...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę