aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

ZZR KORONA: Odwołać radę nadzorczą Elewarru

19 kwietnia 2024
ZZR KORONA: Odwołać radę nadzorczą Elewarru

W dniu 15 kwietnia br. Rada Nadzorcza Spółki Elewarr w uzgodnieniu z władzami Krajowej Grupy Spożywczej ogłosiła postępowanie kwalifikacyjne na prezesa i wiceprezesa zarządu Spółki. W piśmie do Ministra Aktywów Państwowych zastrzeżenia do ogłoszonej procedury zgłosił Związek Zawodowy Rolnictwa "Korona", który zauważył, że:

 

Szacowana strata Elewarr na rok bieżący wynosi ok. 40 mln z, Spółka stoi przed ryzykiem braku własnych środków obrotowych. Rada Nadzorcza Elewarr sp. z o.o. nie podjęła jednak żadnych skutecznych działań zmierzających do naprawy sytuacji. I to ta właśnie rada będzie przeprowadzać postępowanie konkursowe, dokonywać oceny kandydatów m.in. pod kątem zarządzania spółką?

Okolicznością konkursową budzącą wątpliwości jest fakt, iż czynności konkursowe mają odbyć się w Toruniu, podczas gdy siedziba Spółki zgodnie z umową jest w Warszawie. W postępowaniu konkursowym wśród wymogów dla kandydatów nie znalazł się także wymóg oświadczenia o niekaralności (które było w poprzednim konkursie w 2022 roku). 

Postępowanie konkursowe prowadzić będzie Rada Nadzorcza, która co najmniej dwukrotnie naruszyła umowę spółki poprzez przedłużenie czasowego oddelegowania jednego z jej członków do pełnienia funkcji w zarządzie. Zgodnie z umową spółki, rada nadzorcza może oddelegować do pełnienia funkcji w zarządzie jedynie na okres 3 miesięcy (a nie na 9 miesięcy). W orzecznictwie (np. wyrok Sądu Okręgowego w Łodzi z dnia 28 kwietnia 2015 sygn. akt X GC 273/14 LEX nr 2125909), i doktrynie (K.Strzelczyk, M.Rodzynkiewicz) przyjmuje się, że jest to okres nieprzekraczalny, czyli niedozwolone jest przedłużanie oddelegowania na kolejne 3 miesiące. Sprawę tą opisał https://zyciestolicy.com.pl/dlaczego-kgs-doprowadza-elewarr-do-upadku/ . Tymczasem, tenże członek rady nadzorczej, współodpowiedzialny za obecny wynik finansowy, będzie oceniać kandydatów do zarządu (sic)?;

W świetle powyższego ... podejrzenia o stronniczość mogą się same nasunąć.

W związku z powyższym i wobec faktu odwołania dotychczasowego prezesa z dniem 30 kwietnia, ZZR KORONA zwrócił się o podjęcia działań w celu odwołania dotychczasowej rady (powołanej w lipcu ubr. za czasów PIS), powołania tymczasowo p.o. prezesa spółki i powołania nowej rady, która dokona wyboru prezesa.


oprac, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

W odpowiedzi na pismo Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie zwrotu poda...

Do sądów w I kw. br. trafiło 21 tys. pozwów rozwodowych. Wzrost rdr. wynosi blis...

Przedstawiciele branży mleczarskiej będą mogli zaprezentować swoje produkty na t...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę