aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

ZZR KORONA: Odwołać radę nadzorczą Elewarru

19 kwietnia 2024
ZZR KORONA: Odwołać radę nadzorczą Elewarru

W dniu 15 kwietnia br. Rada Nadzorcza Spółki Elewarr w uzgodnieniu z władzami Krajowej Grupy Spożywczej ogłosiła postępowanie kwalifikacyjne na prezesa i wiceprezesa zarządu Spółki. W piśmie do Ministra Aktywów Państwowych zastrzeżenia do ogłoszonej procedury zgłosił Związek Zawodowy Rolnictwa "Korona", który zauważył, że:

 

Szacowana strata Elewarr na rok bieżący wynosi ok. 40 mln z, Spółka stoi przed ryzykiem braku własnych środków obrotowych. Rada Nadzorcza Elewarr sp. z o.o. nie podjęła jednak żadnych skutecznych działań zmierzających do naprawy sytuacji. I to ta właśnie rada będzie przeprowadzać postępowanie konkursowe, dokonywać oceny kandydatów m.in. pod kątem zarządzania spółką?

Okolicznością konkursową budzącą wątpliwości jest fakt, iż czynności konkursowe mają odbyć się w Toruniu, podczas gdy siedziba Spółki zgodnie z umową jest w Warszawie. W postępowaniu konkursowym wśród wymogów dla kandydatów nie znalazł się także wymóg oświadczenia o niekaralności (które było w poprzednim konkursie w 2022 roku). 

Postępowanie konkursowe prowadzić będzie Rada Nadzorcza, która co najmniej dwukrotnie naruszyła umowę spółki poprzez przedłużenie czasowego oddelegowania jednego z jej członków do pełnienia funkcji w zarządzie. Zgodnie z umową spółki, rada nadzorcza może oddelegować do pełnienia funkcji w zarządzie jedynie na okres 3 miesięcy (a nie na 9 miesięcy). W orzecznictwie (np. wyrok Sądu Okręgowego w Łodzi z dnia 28 kwietnia 2015 sygn. akt X GC 273/14 LEX nr 2125909), i doktrynie (K.Strzelczyk, M.Rodzynkiewicz) przyjmuje się, że jest to okres nieprzekraczalny, czyli niedozwolone jest przedłużanie oddelegowania na kolejne 3 miesiące. Sprawę tą opisał https://zyciestolicy.com.pl/dlaczego-kgs-doprowadza-elewarr-do-upadku/ . Tymczasem, tenże członek rady nadzorczej, współodpowiedzialny za obecny wynik finansowy, będzie oceniać kandydatów do zarządu (sic)?;

W świetle powyższego ... podejrzenia o stronniczość mogą się same nasunąć.

W związku z powyższym i wobec faktu odwołania dotychczasowego prezesa z dniem 30 kwietnia, ZZR KORONA zwrócił się o podjęcia działań w celu odwołania dotychczasowej rady (powołanej w lipcu ubr. za czasów PIS), powołania tymczasowo p.o. prezesa spółki i powołania nowej rady, która dokona wyboru prezesa.


oprac, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

4 czerwca o godzinie 12:00 w Brukseli odbędzie się protest europejskich rolników...

Jak informuje KOWR,  Celem programu jest nawiązanie współpracy między amerykańsk...

[DANE Z CEIDG] Zakładanie firm na lekkim minusie. Za to wznawianie działalności ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę