aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Czują zew wsi

13 października 2004

Z miasta najchętniej uciekamy na wieś, na łono przyrody. W ubiegłym roku zdecydowało się na to 880 lublinian.Z badań Urzędu Statystycznego w Lublinie wynika, że z każdym rokiem coraz więcej osób opuszcza miejskie ośrodki na rzecz spokoju i ciszy, jaką oferuje wieś. Na terenie województwa lubelskiego zdecydowanym rekordzistą jest w tej mierze gmina Konopnica. W 2003 roku zdecydowało się tam przenieść 288 osób. Druga w kolejności jest Wólka Lubelska z wynikiem 263 osoby. Daleko w tyle nie pozostają też Niemce (253), Jastków (194), Mełgiew (174) i Głusk (118).

Ujemny wskaźnik migracji mają natomiast przede wszystkim tereny miejskie oraz miasteczka położone w bezpośredniej odległości od większych ośrodków miejskich. W 2003 roku z Kraśnika wyjechały 183 osoby, Łęcznej 208, Zamościa 217, Puław 314 i najwięcej z Lublina, bo aż 880 osób.

Zainteresowanie osiedlaniem się poza miastem jest ogromne. W Konopnicy co roku gmina wydaje około 600 decyzji o warunkach zabudowy. A co decyduje o atrakcyjności gmin? – Na pewno położenie, ukształtowanie terenu oraz to, że nie ma na tych terenach ciężkiego przemysłu, a lokalne władze jednocześnie pozwalają rozwijać się drobnym przedsiębiorcom – mówi Elżbieta Lalak z Urzędu Gminy w Konopnicy.

Nie bez znaczenia pozostają też walory środowiska naturalnego. – To idealne miejsce dla ludzi, którzy poszukują wyciszenia – zachwala swoją gminę Henryk Smolarz, wójt Niemiec.
Czynnikiem decydującym o kierunkach ruchów migracyjnych bez wątpienia jest również moda. Mieszkańcy Konopnicy, Głuska czy Mełgwi już przyzwyczaili się do tego, że co roku wyrastają im za oknem kolejne mury nowych sąsiadów. Zresztą te gminy chętnie wybrało wielu lubelskich VIP-ów. Na terenie Niemiec mieszkają wysoko postawieni lubelscy urzędnicy, byli ministrowie i profesorowie lubelskich uczelni. Ostatnio kolejne działki kupiło dwóch rektorów lubelskich uczelni.

Wójt gminy Niemce twierdzi nawet, że skala migracji jest jeszcze większa niż wskazują na to statystyki.
Na terenie gminy przebywa na pewno dodatkowo około dwóch tysięcy niezameldowanych osób – mówi Henryk Smolarz.
Nie bez znaczenia pozostają też ceny działek. Za metr kwadratowy działki położonej niedaleko Lublina trzeba zapłacić około 80 złotych. Natomiast za tę w okolicach Lubartowa nieco ponad 20 złotych za metr kwadratowy.


POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę