aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ekolodzy muszą zapłacić

29 listopada 2002

Na kary grzywny od 250 do 500 zł skazał w czwartek Sąd Rejonowy w Zakopanem trzech ekologów, którzy w lipcu w Kuźnicach wzięli udział w blokadzie kolejki linowej na Kasprowy Wierch.

Sąd uznał, że ekolodzy są winni wykroczenia polegającego na udziale w nielegalnym zgromadzeniu i niereagowaniu na wezwania policji. Podobnym zarzutem objęto w sumie dziesięcioro ekologów. Trzech z nich zostało skazanych podczas poprzednich rozpraw na kary grzywny od 300 do 500 zł. W grudniu staną przed sądem kolejne cztery osoby.

W czwartek, w czasie trwania rozprawy, dziesięcioro ekologów manifestowało przed budynkiem zakopiańskiego sądu swoją solidarność z sądzonymi kolegami. Manifestujący stali w milczeniu z transparentami o treści: "Tatry – świątynią przyrody, a nie lunaparkiem" oraz "Góralu, czy ci nie żal Kasprowego zamienić na szmal".

To jest akt naszej solidarności z osobami sądzonymi na dzisiejszej rozprawie. Uważamy, że te osoby postąpiły słusznie blokując kolejkę, bo poprzez akt obywatelskiego nieposłuszeństwa broniły prawa, protestując przeciw inwestycji, która nie powinna mieć miejsca w Tatrzańskim Parku Narodowym – powiedział dziennikarzom uczestniczący w manifestacji Dariusz Matusiak z Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot.

Według uczestników protestu, manifestacja tym razem była legalna; ekolodzy zgłosili wcześniej zamiar jej przeprowadzenia. Przed budynkiem sądu nie było policji.

We wrześniu Prokuratura Rejonowa w Zakopanem umorzyła postępowanie wszczęte z doniesienia Polskich Kolei Linowych w sprawie domniemanego narażenia, przez zablokowanie kolejki, zdrowia i życia jej podróżnych. Prokuratura nie doszukała się w działaniu ekologów bezpośredniego zagrożenia dla pasażerów kolejki.

Na początku lipca grupa kilkudziesięciu ekologów protestowała przeciw planowanemu dwukrotnemu zwiększeniu zdolności przewozowej kolejki linowej na Kasprowy Wierch – ze 180 do 360 osób na godzinę. Kilkoro ekologów weszło na podpory kolejki i – po zawiadomieniu o tym obsługi – wpięło się w liny, po których jeżdżą wagoniki.


POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę