aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Gorące Podkarpacie

17 marca 2003

W okolicach Dubiecka w powiecie przemyskim odkryto podziemne źródła gorącej wody; ich istnienie potwierdziły badania przeprowadzone przez Polską Akademię Nauk – poinformował wójt dubieckiej gminy, Zbigniew Blecharczyk.

Gmina chciałaby zagospodarować zasobne zbiorniki, gdyż mogą być z tego konkretne korzyści, ale na przeszkodzie stoją koszty – powiedział Blecharczyk. Sami nie damy rady. Potrzebny jest sponsor, który zainwestowałby w źródła.

Jeden odwiert kosztuje ok. 14 mln zł. Sprzedając ciepło uzyskane z wód geotermalnych, można w ciągu roku osiągnąć zysk w granicach 12-15 mln zł. Do tego dochodzą walory lecznicze, turystyczne oraz ochrona naturalnego środowiska. Po pewnym czasie koszty inwestycji zwracają się więc wielokrotnie. Ale na razie budżet gminy nie pozwala na rozpoczęcie takiej inwestycji – tłumaczy wójt.

Energię geotermalną w ciepłownictwie wykorzystują 62 kraje, 22 z nich uruchomiły specjalne elektrownie. W Polsce na głębokości 3 km występuje woda o temperaturze 100 st. C. Trzy kilometry niżej temperatura wzrasta do 200-250 stopni.

W naszym kraju energię cieplną, wprost z ziemi, po raz pierwszy wykorzystano na Podhalu, we wsi Bańska. Obecnie w ten sposób ogrzewana jest także część Zakopanego. Jedno z większych źródeł na Podkarpaciu znajduje się pod Rzeszowem. Na podobne natrafiono w okolicach Dubiecka.


POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę