informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Karmienie żubrów

19 czerwca 2002

W Puszczy Białowieskiej rozpoczęło się zimowe dokarmianie żubrów. Na potrzeby stada liczącego ok. 300 osobników zgromadzono ok. 350 ton siana, kilka ton warzyw i żołędzi. Zwierzęta żyjące w części hodowlanej będą karmione śrutą z owsa i kukurydzy.

Żubry przyzwyczaiły się już do tego, że pracownicy Białowieskiego Parku Narodowego ułatwiają im przetrwanie zimy. Co roku wracają do tych samych miejsc dokarmiania, a jest ich w puszczy kilkanaście. Karma wykładana jest też tam, gdzie jest stado – tłumaczy Czesław Okołów, dyrektor Białowieskiego PN. Dorosły osobnik zjada dziennie 10 kg siana, które jest podstawą jego zimowego menu.

Pracownicy parku i puszczańskich nadleśnictw czekają na większe opady śniegu, by przeprowadzić doroczne liczenie żubrów. Gdy jest silny mróz, zwierzęta przestają wędrować, co pozwala im oszczędzić energię.

Podczas ubiegłorocznej zimy białowieskie stado zmniejszyło się o prawie czterdzieści sztuk. Kilka zwierząt padło z przyczyn naturalnych, pozostałe zostały odstrzelone. Jak wyjaśnia dyrektor BPN, redukcja zwierzyny jest konieczna, aby zmniejszyć liczebność stada. Jeśli minister środowiska wyrazi na zgodę, to w niedługim czasie zostanie ono zredukowane o kolejne 40 sztuk. W okresie wychowywania młodych, czyli od wiosny do jesieni, nie dokonuje się odstrzału.

Białowieża jest znanym na całym świecie ośrodkiem hodowli i restytucji żubra. Swobodnie żyjące żubry można jeszcze spotkać w Bieszczadach i Lasach Pilskich oraz w Puszczach Boreckiej i Knyszyńskiej.

Czytaj także: Białowieski Park Narodowy


POWIĄZANE

Odkrywanie lokalnej kuchni jest bez wątpienia jednym z najprzyjemniejszych aspek...

W tym roku przypada 20. rocznica powstania Stowarzyszenia Roter Hahn (tłum. niem...

12 placówek agroturystycznych zostało we wtorek laureatami konkursu "Na wsi najl...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę