aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Nowa wieża widokowa

21 października 2002

Rzadko spotykaną brzozę niską, która jest wpisana do tzw. Czerwonej Księgi Roślin można podziwiać między innymi z nowootwartej w sobotę wieży widokowej w Biebrzańskim Parku Narodowym.

To trzecia wieża w tym największym obszarze chronionym w Polsce zbudowana dzięki wsparciu WWF-Światowego Funduszu na Rzecz Przyrody, ale pierwsza wieża w tzw. Górnym Basenie Biebrzy. Powstała w Jałowie koło Lipska.

Dotychczas turyści nie mieli tam punktu widokowego, z którego mogliby podziwiać krajobrazy bagien biebrzańskich. Dzięki budowie wieży i zadaszonego miejsca wypoczynku oraz przygotowaniu miejsca parkingowego dla samochodów i rowerów, turyści będą mogli wygodnie i bezpiecznie podziwiać rozległe przestrzenie łąk bagiennych koło Jałowa – poinformowała Małgorzata Znaniecka, która kieruje projektem WWF "Biebrzański Park Narodowy".

Rozwijanie zaplecza turystycznego nad Biebrzą, to jeden z celów działań WWF po to, by chronić przyrodę z ludźmi i dla ludzi, uświadamiać jej wartość lokalnej społeczności ale też pomagać ludziom czerpać z tego korzyści.

Chodzi o pokazanie, iż park narodowy nie oznacza tylko listy zakazów, lecz że może pełnić rolę motoru napędowego lokalnej gospodarki. Jednym z najbardziej naturalnych sposobów odnoszenia korzyści materialnych dla ludzi mieszkających na obszarze chronionym jest turystyka – dodała Znaniecka.

Ideałem jest, aby strumień turystów stale przepływał w taki sposób, aby nie szkodząc przyrodzie zostawiał na swej drodze jak najwięcej pieniędzy w biebrzańskich gminach. A to oznacza tworzenie dodatkowych atrakcji dla turystów, popieranie lokalnych biebrzańskich organizatorów turystyki, przewodników, kwaterodawców, hoteli – mówi Małgorzata Znaniecka.

Jedna z wież obserwacyjnych nad Biebrzą nie miała niegdyś szczęścia. Kilka lat temu została zniszczona – podpiłowano wszystkie bale, na których stała – prawdopodobnie przez przeciwników parku narodowego. Dzięki pomocy WWF została potem odbudowana.

Fundusz pomagał także przebudowywać pomosty obserwacyjne przy szlakach turystycznych. W pracach zawsze biorą udział mieszkańcy biebrzańskich gmin. Budowane obiekty zawsze nawiązują do lokalnych tradycji architektonicznych. Na przykład wieża na "Batalionowej łące" jest wzorowana na brogu, ma regulowany dach jak bróg do składowania siana. Także wieża w Jałowie jest ozdobiona drewnianymi ornamentami typowymi dla okolic Biebrzy.


POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę