informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Partnerstwo korzystne dla gminy

16 lipca 2004

Od 25 do 30 mln złotych zainwestuje publiczno-prywatna spółka „Ośrodek Narciarsko-Rekreacyjny RYTRO” w budowę całorocznego kompleksu sportowo-rekreacyjno-turystycznego w Rytrze na Sądecczyźnie. Inwestorami są Małopolskie Towarzystwo Inwestycyjne Sp. z o.o. z Nowego Sącza oraz Gmina Rytro.

W projektowanym kompleksie znajdzie się m.in. stacja kolejki krzesełkowej z zapleczem technicznym i szałasem gastronomicznym, wyciągi, trasy zjazdowe i biegowe, snowpark, kompleks skoczni narciarskich, hotel, restauracja, karczma, klub jeździecki i golfowy. Jak mówi Ryszard Fryc, prezes i główny udziałowiec Małopolskiego Towarzystwa Inwestycyjnego (MTI), kompleks nie będzie z działającymi w okolicy podobnymi obiektami konkurować wielkością, lecz jakością oferowanych usług.

Spółkę „Ośrodek Narciarsko-Rekreacyjny RYTRO” powołano w lipcu 2003 r., jest to pierwszy w powiecie nowosądeckim podmiot publiczno-prywatny, którego kapitał wynosi obecnie 2,5 mln zł w gotówce i terenach pod inwestycje. Kapitał ma być podniesiony do 5 mln zł. Podmiot publiczno-prywatny ma także szansę na pozyskanie środków unijnych.

Zdaniem prezesa Ryszarda Fryca, ten typ montażu publiczno-prywatengo jest bardzo korzystny dla samorządu terytorialnego, który nie może czerpać zysków z podatków lokalnych od terenów znajdujących się w jego posiadaniu, lecz jeżeli te tereny wydzierżawi lub wniesie aportem do spółki, ma już prawo pobierać od nich podatki. Będzie też zarabiać na dywidendzie od swoich udziałów w spółce oraz na podatkach i opłatach lokalnych, związanych z funkcjonowaniem kompleksu i rozwijającym się biznesem turystycznym. Podobną działalność prowadzą na terenach gmin: Mszana Dolna i Dobra w powiecie limanowskim „Beskidzkie Stacje Narciarskie” – inna spółka z grupy kapitałowej MTI.

Szacujemy, że po zakończeniu inwestycji zatrudnienie w ośrodku znajdzie około 50 osób. Jeżeli przyjąć, że każde stałe miejsce pracy w turystyce generuje 8 stanowisk dla samozatrudniających się, to w niedługim czasie pracę w branży znajdzie około 10 proc. z 4 tysięcy mieszkańców gminy Rytro – wylicza Ryszard Fryc.


POWIĄZANE

Odkrywanie lokalnej kuchni jest bez wątpienia jednym z najprzyjemniejszych aspek...

W tym roku przypada 20. rocznica powstania Stowarzyszenia Roter Hahn (tłum. niem...

12 placówek agroturystycznych zostało we wtorek laureatami konkursu "Na wsi najl...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę