aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Partnerstwo korzystne dla gminy

16 lipca 2004

Od 25 do 30 mln złotych zainwestuje publiczno-prywatna spółka „Ośrodek Narciarsko-Rekreacyjny RYTRO” w budowę całorocznego kompleksu sportowo-rekreacyjno-turystycznego w Rytrze na Sądecczyźnie. Inwestorami są Małopolskie Towarzystwo Inwestycyjne Sp. z o.o. z Nowego Sącza oraz Gmina Rytro.

W projektowanym kompleksie znajdzie się m.in. stacja kolejki krzesełkowej z zapleczem technicznym i szałasem gastronomicznym, wyciągi, trasy zjazdowe i biegowe, snowpark, kompleks skoczni narciarskich, hotel, restauracja, karczma, klub jeździecki i golfowy. Jak mówi Ryszard Fryc, prezes i główny udziałowiec Małopolskiego Towarzystwa Inwestycyjnego (MTI), kompleks nie będzie z działającymi w okolicy podobnymi obiektami konkurować wielkością, lecz jakością oferowanych usług.

Spółkę „Ośrodek Narciarsko-Rekreacyjny RYTRO” powołano w lipcu 2003 r., jest to pierwszy w powiecie nowosądeckim podmiot publiczno-prywatny, którego kapitał wynosi obecnie 2,5 mln zł w gotówce i terenach pod inwestycje. Kapitał ma być podniesiony do 5 mln zł. Podmiot publiczno-prywatny ma także szansę na pozyskanie środków unijnych.

Zdaniem prezesa Ryszarda Fryca, ten typ montażu publiczno-prywatengo jest bardzo korzystny dla samorządu terytorialnego, który nie może czerpać zysków z podatków lokalnych od terenów znajdujących się w jego posiadaniu, lecz jeżeli te tereny wydzierżawi lub wniesie aportem do spółki, ma już prawo pobierać od nich podatki. Będzie też zarabiać na dywidendzie od swoich udziałów w spółce oraz na podatkach i opłatach lokalnych, związanych z funkcjonowaniem kompleksu i rozwijającym się biznesem turystycznym. Podobną działalność prowadzą na terenach gmin: Mszana Dolna i Dobra w powiecie limanowskim „Beskidzkie Stacje Narciarskie” – inna spółka z grupy kapitałowej MTI.

Szacujemy, że po zakończeniu inwestycji zatrudnienie w ośrodku znajdzie około 50 osób. Jeżeli przyjąć, że każde stałe miejsce pracy w turystyce generuje 8 stanowisk dla samozatrudniających się, to w niedługim czasie pracę w branży znajdzie około 10 proc. z 4 tysięcy mieszkańców gminy Rytro – wylicza Ryszard Fryc.


POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę