aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Region śląsko - krakowski

13 maja 2005

Obok wybrzeża, pojezierzy i gór istotnym regionem turystycznym w Polsce są wyżyny. I choć ogólne zagospodarowanie turystyczne jest tam skromniejsze niż w innych obszarach, to trafić można do gospodarstw agroturystycznych, w których gospodarze przyjmą nas bardzo życzliwie. Region Śląsko - Krakowski spełni oczekiwania tych turystów, którzy w trakcie odpoczynku na łonie natury, chcieliby poszerzyć swoją wiedzę historyczną. 98033023 Walory regionu sprzyjają nie tylko turystyce wypoczynkowej, ale również krajoznawczej. Urozmaicona rzeźba terenu, formy skalne, jaskinie krasowe, lasy i rezerwaty przyrodnicze oraz liczne zabytki, w tym również z dziedziny historii techniki - to atuty regionu.
Wyżyna Śląsko-Krakowska składa się z 3 jednostek fizyczno-geograficznych: Wyżyny Śląskiej, Wyżyny Woźnicko - Wieluńskiej oraz Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.

Najbardziej popularnym miejscem, gdzie podziwiać można zarówno unikatowe formy naturalne jak i pozostałości z przeszłości historycznej, jest Jura Krakowsko - Częstochowska, położona we wschodniej części Wyżyny Śląsko - Krakowskiej. Jest to pasmo wapiennych wzgórz i skał ciągnących się od okolic Wielunia do Krakowa. Wapienie pochodzą z okresu jurajskiego, kiedy to teren dzisiejszej Wyżyny (Jury) zalany był ciepłym morzem, w którym żyły najróżniejsze organizmy roślinne i zwierzęce. Zbudowane z węglanu wapnia muszle i szkielety obumarłych organizmów opadły na dno morza i tam przez wiele milionów lat, wraz z materiałem przynoszonym przez rzeki tworzyły grube warstwy osadów wapiennych. Poszukiwacze skamieniałości znajdą tu całe bogactwo amonitów, jeżowców, małżów i gąbek. Późniejsze procesy erozyjne i krasowe przyczyniły się do wytworzenia charakterystycznych form. Interesujące fragmenty krajobrazu jurajskiego są chronione jako rezerwaty i zespół parków krajobrazowych. Dolina Prądnika z Ojcowskim Parkiem Narodowym to najcenniejsze miejsce Jury.

Trasa wędrówek pieszych przez wzgórza z ruinami zamków i grupami skałek, czyli Szlak Orlich Gniazd oraz Kraków i Częstochowa jako znane, historyczne centra przyciągają turystów i pielgrzymów.
   
98012009Wyżyna Śląska może okazać się ciekawa dla tych, którzy pragną poznać historię i rozwój przemysłu ciężkiego, głównie wydobywczego w Polsce - w Tarnowskich Górach znajduje się unikalne muzeum górnictwa rud metali nieżelaznych wraz z zabytkową kopalnią pokazową, w Sosnowcu - Muzeum Górnicze. Trudniej tu o kontakt z naturą, ale warto zobaczyć jedyną w Polsce Pustynię Błędowską w okolicach Olkusza. 
To co przyciąga gości do małopolskich i śląskich gospodarstw agroturystycznych, to możliwość poznania tradycji, obyczajów i historii. Nie bez znaczenia jest też bogactwo smacznych regionalnych potraw.

Muzeum Chleba w Radzionkowie

Gospodarstwa agroturystyczne regionu

Opracowano na podstawie: T.Lijewski, B.Mikułowski, J.Wyrzykowski: "Geografia Turystyki Polski", PWE, Warszawa 1992 oraz www.republika.pl/zajc

POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę