informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Region śląsko - krakowski

13 maja 2005

Obok wybrzeża, pojezierzy i gór istotnym regionem turystycznym w Polsce są wyżyny. I choć ogólne zagospodarowanie turystyczne jest tam skromniejsze niż w innych obszarach, to trafić można do gospodarstw agroturystycznych, w których gospodarze przyjmą nas bardzo życzliwie. Region Śląsko - Krakowski spełni oczekiwania tych turystów, którzy w trakcie odpoczynku na łonie natury, chcieliby poszerzyć swoją wiedzę historyczną. 98033023 Walory regionu sprzyjają nie tylko turystyce wypoczynkowej, ale również krajoznawczej. Urozmaicona rzeźba terenu, formy skalne, jaskinie krasowe, lasy i rezerwaty przyrodnicze oraz liczne zabytki, w tym również z dziedziny historii techniki - to atuty regionu.
Wyżyna Śląsko-Krakowska składa się z 3 jednostek fizyczno-geograficznych: Wyżyny Śląskiej, Wyżyny Woźnicko - Wieluńskiej oraz Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.

Najbardziej popularnym miejscem, gdzie podziwiać można zarówno unikatowe formy naturalne jak i pozostałości z przeszłości historycznej, jest Jura Krakowsko - Częstochowska, położona we wschodniej części Wyżyny Śląsko - Krakowskiej. Jest to pasmo wapiennych wzgórz i skał ciągnących się od okolic Wielunia do Krakowa. Wapienie pochodzą z okresu jurajskiego, kiedy to teren dzisiejszej Wyżyny (Jury) zalany był ciepłym morzem, w którym żyły najróżniejsze organizmy roślinne i zwierzęce. Zbudowane z węglanu wapnia muszle i szkielety obumarłych organizmów opadły na dno morza i tam przez wiele milionów lat, wraz z materiałem przynoszonym przez rzeki tworzyły grube warstwy osadów wapiennych. Poszukiwacze skamieniałości znajdą tu całe bogactwo amonitów, jeżowców, małżów i gąbek. Późniejsze procesy erozyjne i krasowe przyczyniły się do wytworzenia charakterystycznych form. Interesujące fragmenty krajobrazu jurajskiego są chronione jako rezerwaty i zespół parków krajobrazowych. Dolina Prądnika z Ojcowskim Parkiem Narodowym to najcenniejsze miejsce Jury.

Trasa wędrówek pieszych przez wzgórza z ruinami zamków i grupami skałek, czyli Szlak Orlich Gniazd oraz Kraków i Częstochowa jako znane, historyczne centra przyciągają turystów i pielgrzymów.
   
98012009Wyżyna Śląska może okazać się ciekawa dla tych, którzy pragną poznać historię i rozwój przemysłu ciężkiego, głównie wydobywczego w Polsce - w Tarnowskich Górach znajduje się unikalne muzeum górnictwa rud metali nieżelaznych wraz z zabytkową kopalnią pokazową, w Sosnowcu - Muzeum Górnicze. Trudniej tu o kontakt z naturą, ale warto zobaczyć jedyną w Polsce Pustynię Błędowską w okolicach Olkusza. 
To co przyciąga gości do małopolskich i śląskich gospodarstw agroturystycznych, to możliwość poznania tradycji, obyczajów i historii. Nie bez znaczenia jest też bogactwo smacznych regionalnych potraw.

Muzeum Chleba w Radzionkowie

Gospodarstwa agroturystyczne regionu

Opracowano na podstawie: T.Lijewski, B.Mikułowski, J.Wyrzykowski: "Geografia Turystyki Polski", PWE, Warszawa 1992 oraz www.republika.pl/zajc

POWIĄZANE

Odkrywanie lokalnej kuchni jest bez wątpienia jednym z najprzyjemniejszych aspek...

W tym roku przypada 20. rocznica powstania Stowarzyszenia Roter Hahn (tłum. niem...

12 placówek agroturystycznych zostało we wtorek laureatami konkursu "Na wsi najl...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę