CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Rok Puszczy Białowieskiej

19 czerwca 2002

Rok 2002 będzie Rokiem Puszczy Białowieskiej – ogłoszono podczas obchodów 80-lecia powstania parku. 29 grudnia 1921 roku wydzielony został w puszczy pierwszy rezerwat o charakterze parku natury i ten dzień przyjmuje się za datę powstania najstarszego obszaru chronionego w Polsce.

Cały 2002 rok będzie obfitował w okolicznościowe imprezy. Dyrekcja parku zamierza uczestniczyć w sesjach samorządów wszystkich szczebli w regionie – od rad gmin po sejmik województwa podlaskiego. 

Ważnym elementem obchodów roku puszczy będzie przekazanie w kwietniu pary żubrów do Cesarskiego Zwierzyńca w Schönbrunn w Austrii. 

Dyrektor BPN Czesław Okołów twierdzi, że Park w Białowieży jest zbyt mały, by mógł skutecznie chronić przyrodę. Średnia wielkość europejskiego parku narodowego sięga 52 tys. ha, podczas gdy Białowieski Park Narodowy jest pięć razy mniejszy. Dla żubrów w puszczy zaczyna brakować przestrzeni. Zwierząt jest zbyt dużo, dlatego osobniki chore i najsłabsze są eliminowane. Eliminujemy tylko tyle żubrów, na ile uzyskamy zgodę ministra środowiska. Próbujemy przesiedlać żubry, ale jest problem – brakuje na nie odpowiednich chętnych – mówi dyrektor parku.

Żubr – król puszczy – jest objęty międzynarodową konwencją o ochronie rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Aby wywieźć zwierzę za granicę i tam je przyjąć, trzeba spełnić wiele warunków. W Europie nie ma też odpowiednio dużych kompleksów leśnych, które odpowiadałyby potrzebom żubrów. 

Puszcza Białowieska jest największym i ostatnim fragmentem naturalnych kompleksów leśnych Niżu Środkowoeuropejskiego. W połączeniu z nadzwyczajną różnorodnością biologiczną stanowi wyjątkową atrakcję Podlasia.

Czytaj także:
Białowieski Park Narodowy
Karmienie żubrów


POWIĄZANE

W kilku miastach Polski prowadzona jest kampania "Odpoczywaj na wsi". Jest to pr...

12 marca w Berlinie zakończyła się Międzynarodowa Giełda Turystyczna ITB, w któr...

Nowe możliwości promocji agroturystyki i turystyki wiejskiej. Zachęcamy wszystki...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę