BIGAZ_V-Forum_2023
CTR_2023

Ślązok nad Ślązokami wybrany 

28 października 2002

Aniela Langer z Radlina zdobyła tytuł "Ślązoka nad Ślązokami" w tegorocznej edycji konkursu "Po naszymu, czyli po Śląsku", promującego śląską tradycję, kulturę i gwarę.

W tegorocznej edycji tej bardzo popularnej na Śląsku imprezy, zainicjowanej przed 11 laty przez dziennikarzy Polskiego Radia Katowice, uczestniczyli finaliści wszystkich dziesięciu dotychczasowych edycji konkursu. Spośród 30 osób do ścisłego finału, który odbył się w niedzielę w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, jury zakwalifikowało pięcioro najlepszych: Aleksandrę Matuszczyk, Irenę Chilmon, Anielę Langer, Betinę Zimończyk i Stanisława Wieczorka.

Uczestników konkursu oceniali: prof. Jan Miodek, reżyser Kazimierz Kutz i prof. Dorota Simonides. Każdy z finalistów musiał wygłosić monolog w gwarze śląskiej, a potem odpowiadać na pytania jurorów.

Laureatka, która tytuł "Ślązaka Roku" zdobyła w 1996 roku, ujęła jury i publiczność barwną i pełną humoru opowieścią o "dochtorach", czyli lekarzach i własnych, prawdziwych kłopotach ze zdrowiem, traktowanych z dystansem i na wesoło. Tak słyszałam, że w tych konkursach ludzie nie lubią smutnych opowiadań, że tego już jest na co dzień dosyć, że przydaje się troszeczkę humoru, żeby pośmiać się i ucieszyć z tej szarzyzny – mówiła na antenie Polskiego Radia Katowice laureatka po rozstrzygnięciu konkursu.

Prof. Jan Miodek otrzymał tytuł honorowego "Ślązaka Roku", przyznawany wybitnym osobowościom związanym z regionem. W poprzednich edycjach konkursu wyróżnienie to odbierali m.in. biskup opolski Alfons Nossol, aktor Franciszek Pieczka, piłkarz Gerard Cieślik, kompozytor Wojciech Kilar oraz rektor katowickiej Akademii Muzycznej prof. Julian Gembalski.

Jak mówią pomysłodawcy konkursu, nie chodzi w nim wyłącznie o mówienie śląską gwarą, ale przede wszystkim o to, co się w tej gwarze mówi. Często monologi uczestników konkursu to wzruszające, intymne historie z ich życia.

Inicjatorami konkursu są dziennikarze rozgłośni regionalnej Polskiego Radia w Katowicach - Maria Pańczyk i Maciej Bakes. Raz w swojej 11-letniej historii impreza przekroczyła granice Polski – siódma edycja odbyła się wśród śląskich imigrantów w Teksasie w Stanach Zjednoczonych.


POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę