aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Teraz turystyka – paintball nad Notecią

19 sierpnia 2003

Władze gminy Inowrocław zamierzają dokładniej przyjrzeć się walorom ekologicznym swojego terenu. Planują bowiem wykorzystać je przy tworzeniu nowych miejsc pracy.

Gmina od lat stara się aktywnie przeciwdziałać bezrobociu. Stworzono preferencyjne warunki dla inwestorów zamierzających rozpocząć tu działalność gospodarczą. Tak więc startujące firmy zostały zwolnione z płacenia podatku od działalności w pierwszym roku działania. W uzasadnionych przypadkach ulgę tą można przedłużyć. O powodzeniu tych działań świadczą liczby. W 1991 roku były tu 142 zarejestrowane podmioty gospodarcze. W 2000 r. było ich już 1370. Teraz gmina zamierza postawić także na ekologię. 

Dwa projekty
Działania ekologiczne zostały podjęte w ramach dwóch programów. Po pierwsze gmina należy do Związku Miast i Gmin Nadnoteckich. Stowarzyszenie to zawiązano w celu ochrony i rekultywacji Noteci oraz poprawienia bazy turystycznej. W gminie Inowrocław planuje się utworzenie dwóch przystani z prawdziwego zdarzenia m.in. w Łojewie. Drugi z projektów to program aktywizacji gospodarczej wybranych obszarów gminy przez rozwój turystyki. Obecnie opracowywany jest raport który będzie podstawą dalszych działań.

Na łonie natury
Pod względem turystycznym gmina Inowrocław zaproponuje przyjezdnym dwa sposoby spędzania wolnego czasu. Na mało dostępnych, nadnoteckich terenach ma powstać "szkoła przetrwania". Planuje się prowadzenie popularnych na Zachodzie gier wojennych – paintballu. Będzie też oferta bardziej tradycyjna – gospodarstwa ekoturystyczne. W gminie jest już ich kilka. Zamierzamy dalej prowadzić akcję informacyjną aby zachęcić do tej formy zarobkowania. Myślimy tutaj przede wszystkim o rolnikach mieszkających w strefach gdzie mamy słabsze gleby i gorsze warunki gospodarowania – uważa Tadeusz Kwiatoń, wójt gminy. 

Unia pomoże?
Takie zamierzenia to trudne wyzwanie. Przede wszystkim należy więc przełamać wiejski marazm i niechęć do pozarolniczych sposobów pracy. Spotkania popularyzujące ekoturystykę odbywają się najczęściej na zebraniach Kół Gospodyń Wiejskich, które są bardziej otwarte na różne propozycje. Aby poprawić stan ekologiczny gminnych terenów władze zamierzają doprowadzić do ścisłego respektowania przepisów z zakresu ochrony przyrody. Nie sposób jednak pominąć kwestii finansowych. – Postaramy się skorzystać ze środków unijnych – twierdzi optymistycznie Tadeusz Kwiatoń.

Tworzenie nowych miejsc pracy w typowo rolniczej gminie inowrocławskiej to trudne zadanie. Miejmy nadzieję, że władzom uda się konsekwentnie i sprawnie zrealizować te zamierzenia. Najgorszą bowiem zmorą polskiej wsi jest bezrobocie. 


POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę