aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

W nowych szatach

27 października 2004

Jest szansa na poprawę bazy turystycznej i kulturalnej. Inne miejscowości powiatu mogą tylko  pomarzyć o takim położeniu.

Z tzw. gór kujawskich, na których leży Raciążek, roztacza się panorama Ciechocinka i widok na dolinę Wisły. Zbocze skarpy przecinają malownicze parowy - można się o tym przekonać wędrując polną drogą przez Podole w kierunku Siarzewa. W samym Raciążku perełką jest kościół p.w. św. Hieronima z przełomu XVI/XVII w. Są też ruiny zamku z XIV w. - dawnej rezydencji biskupów kujawskich i pozostałość po wczesnośredniowiecznym grodzisku.

Niestety, na poprawę stanu zabytków brakuje pieniędzy. Tymczasem generalnego remontu wymaga dach kościoła, a wsparcie parafian to jedynie kropla w morzu potrzeb. Sypią się też zamkowe ruiny, które były remontowane w połowie lat 80-tych. Co ciekawe, mury niszczeją w części odnowionej. Właścicielem ruin jest gmina, która wszelkie poprawki musi konsultować z konserwatorem. Ale i tak nie ma funduszy na jakąkolwiek konserwację zabytku.

Reliktem minionego wieku jest też strażnica, budowana pod koniec lat 80, a przejęta przez gminę w 92. r. Obiekt jest ogromny - 500 m kw., wykorzystany obecnie jedynie przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.

     Budowany był z rozmachem 

Oprócz straży miała tam działać kawiarnia i mały hotel. Z planów nic nie wyszło, dziś budynek wymaga modernizacji. Finansowo samorząd nie poradzi sobie sam z remontami zabytków i stworzeniem bazy turystycznej. Gmina zamierza wystąpić o pieniądze do Unii Europejskiej. - W ramach projektu moglibyśmy zmodernizować dom kultury i dom strażaka. Jest też pomysł wytyczenia ścieżek turystycznych. Może uda się pozyskać fundusze na konserwację ruin - zapowiada Piotr Zabłocki, kierownik referatu infrastruktury technicznej w Urzędzie Gminy w Raciążku. W wyremontowanej strażnicy w przyszłości znajdzie się miejsce m.in. dla gminnego centrum informacyjnego oraz centrum reagowania kryzysowego. Realizacja całego projektu poprawy infrastruktury turystycznej i kulturalnej potrwa kilka lat. Może Raciążek, teraz trochę zapomniany i zaniedbany, a kiedyś posiadający prawa miejskie, nabierze nowego blasku?


POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę