aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

W Polsce nie będzie uzdrowisk?

20 listopada 2002

Rząd, wstrzymując prywatyzację uzdrowisk, skazuje je na nieuchronną śmierć z ręki konkurentów z kraju i z zagranicy – czytamy w najnowszym numerze polskiego "Newsweeka".

Co łączy Nałęczów z ekskluzywnymi kurortami: włoskim San Pellegrino i francuskimi Comtrexeville i Vittel? Wspólny właściciel – firma East Spring International. W styczniu 2002 roku skarb państwa za prawie 39 mln zł sprzedał tej holenderskiej spółce 85% akcji uzdrowiska w Nałęczowie. Dziś w szpitalu kardiologicznym trwa remont. A w planach jest rozbudowa sanatorium Batorówka ze 100 do 200 miejsc i budowa basenów oraz kortów w miejscu, gdzie teraz straszą baraki rozlewni wody mineralnej. Na obrzeżach powstanie hotel na 120 miejsc. W ciągu trzech lat Holendrzy mają tu zainwestować 30 milionów złotych, a oprócz tego zapewnić know-how. Według planów zarządu w ciągu dwóch lat Nałęczów stanie się "miasteczkiem zdrowia".

Jednak przykład Nałęczowa, jedynego do tej pory sprywatyzowanego uzdrowiska, do ministra zdrowia Mariusza Łapińskiego nie przemawia. On prywatyzacji mówi: "Nie". W Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad nową ustawą o uzdrowiskach, w której mają być określone zasady ich funkcjonowania.

Choć projekt jest objęty tajemnicą, Ewa Kralkowska, wiceminister resortu zdrowia, już dziś ujawnia "Newsweekowi": Odstępujemy od prywatyzacji, uważamy, że jest to dobro narodowe i powinno zostać w rękach państwa.

W Polsce mamy 22 państwowe uzdrowiska. Ich wartość Ministerstwo Skarbu Państwa szacuje na 350 mln zł. Kondycja finansowa tych przedsiębiorstw jest zła. Wiele z nich działa na granicy opłacalności. Baza hotelowa to stare, często zabytkowe budynki, wymagające natychmiastowego remontu.

Poprzedni rząd przygotował je do prywatyzacji, czyli przekształcił w spółki. Ministerstwo Skarbu Państwa sprywatyzowało tylko Nałęczów. W kolejce do sprzedaży stały Połczyn, Krynica-Żegiestów, Świeradów i Lądek. Ich zakupem był zainteresowany polski producent wody mineralnej Hoop i kilka niemieckich firm. Odeszli z kwitkiem.


POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę