informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

W Polsce nie będzie uzdrowisk?

20 listopada 2002

Rząd, wstrzymując prywatyzację uzdrowisk, skazuje je na nieuchronną śmierć z ręki konkurentów z kraju i z zagranicy – czytamy w najnowszym numerze polskiego "Newsweeka".

Co łączy Nałęczów z ekskluzywnymi kurortami: włoskim San Pellegrino i francuskimi Comtrexeville i Vittel? Wspólny właściciel – firma East Spring International. W styczniu 2002 roku skarb państwa za prawie 39 mln zł sprzedał tej holenderskiej spółce 85% akcji uzdrowiska w Nałęczowie. Dziś w szpitalu kardiologicznym trwa remont. A w planach jest rozbudowa sanatorium Batorówka ze 100 do 200 miejsc i budowa basenów oraz kortów w miejscu, gdzie teraz straszą baraki rozlewni wody mineralnej. Na obrzeżach powstanie hotel na 120 miejsc. W ciągu trzech lat Holendrzy mają tu zainwestować 30 milionów złotych, a oprócz tego zapewnić know-how. Według planów zarządu w ciągu dwóch lat Nałęczów stanie się "miasteczkiem zdrowia".

Jednak przykład Nałęczowa, jedynego do tej pory sprywatyzowanego uzdrowiska, do ministra zdrowia Mariusza Łapińskiego nie przemawia. On prywatyzacji mówi: "Nie". W Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad nową ustawą o uzdrowiskach, w której mają być określone zasady ich funkcjonowania.

Choć projekt jest objęty tajemnicą, Ewa Kralkowska, wiceminister resortu zdrowia, już dziś ujawnia "Newsweekowi": Odstępujemy od prywatyzacji, uważamy, że jest to dobro narodowe i powinno zostać w rękach państwa.

W Polsce mamy 22 państwowe uzdrowiska. Ich wartość Ministerstwo Skarbu Państwa szacuje na 350 mln zł. Kondycja finansowa tych przedsiębiorstw jest zła. Wiele z nich działa na granicy opłacalności. Baza hotelowa to stare, często zabytkowe budynki, wymagające natychmiastowego remontu.

Poprzedni rząd przygotował je do prywatyzacji, czyli przekształcił w spółki. Ministerstwo Skarbu Państwa sprywatyzowało tylko Nałęczów. W kolejce do sprzedaży stały Połczyn, Krynica-Żegiestów, Świeradów i Lądek. Ich zakupem był zainteresowany polski producent wody mineralnej Hoop i kilka niemieckich firm. Odeszli z kwitkiem.


POWIĄZANE

Odkrywanie lokalnej kuchni jest bez wątpienia jednym z najprzyjemniejszych aspek...

W tym roku przypada 20. rocznica powstania Stowarzyszenia Roter Hahn (tłum. niem...

12 placówek agroturystycznych zostało we wtorek laureatami konkursu "Na wsi najl...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę