aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Wiejska baza noclegowa

19 czerwca 2002

Agroturystyka powinna charakteryzować się przytulnym zakwaterowaniem w niedużych budynkach. Najchętniej odwiedzane są gospodarstwa, które mają łatwy dojazd, bezpieczne miejsce do parkowania samochodów, położone są w pobliżu lasów i wód. Kwatery muszą mieć odpowiednią przestrzeń i wyposażenie, żeby dobrze spełniały swoją funkcję. Oto niektóre zalecenia dotyczące pokoi:

  • nie mogą znajdować się w suterenie lub piwnicy,
  • wskazane jest osobne wejście do pokojów gościnnych,
  • powierzchnia nie może być mniejsza niż 4m2 na 1 osobę,
  • pokój powinien być odpowiednio oświetlony światłem naturalnym,
  • powinien być ogrzany, w okresie jesienno-zimowym temperatura nie może być niższa niż 180C.

Łóżka muszą być wyposażone w wygodne materace i pościel. W pokoju powinny być fotele, sofy, stół i krzesła. Całość umeblowania utrzymana w jednej kolorystyce i stylu, najlepiej nawiązującym do miejscowego folkloru i tradycji. 

Łazienka, przynajmniej jedna na 8-10 osób, musi posiadać: umywalkę z ciepłą i zimną wodą, WC, wannę z prysznicem lub natrysk, lustro nad umywalką, wieszaki, gniazdko elektryczne. Gospodarz powinien umożliwić gościom korzystanie bez ograniczeń z urządzeń wodno-kanalizacyjnych, co najmniej raz dziennie sprzątać pokoje i zapewnić czystą i wyprasowaną pościel.

Jeśli nie oferuje się wyżywienia, należy oddać do dyspozycji gości dobrze i funkcjonalnie wyposażoną kuchnię. Powinna mieć minimum 4m2 i posiadać kuchenkę elektryczną lub gazową, lodówkę z zamrażalnikiem, zlewozmywak i wszystkie akcesoria do gotowania.

Gospodarz powinien zadbać o to, by posiłki można było spożywać na zewnątrz domu np. na tarasie, pod parasolem, pod drzewami. W gospodarstwie agroturystycznym nie powinno zabraknąć miejsca na czynny wypoczynek i na ognisko. Małym dzieciom można przygotować piaskownicę i huśtawki.

Praktyczne rady Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej "Gospodarstwa Gościnne"

  1. Drogę dojazdową do kwatery należy wyraźnie i czytelnie oznakować.
  2. Otoczenie domu i zabudowań powinno być bezpieczne, czyste i estetyczne, przy zachowaniu charakteru wiejskiego i naturalnej na danym terenie roślinności.
  3. Wyznaczyć urokliwe miejsca do wypoczynku na świeżym powietrzu i zadbać o bezpieczne i ciekawe urządzenia dla dzieci. Meble ogrodowe najlepiej wykonać z drewna.
  4. Zaplanować różnorodne atrakcje (np. rowery, łódki, konie, tenis stołowy, książki, itp.) – goście nie mogą się nudzić!
  5. Przygotować się ze znajomości terenu, zadbać o mapy, foldery, przewodniki (informacja turystyczna).
  6. Gospodarze powinni być dyspozycyjni, tolerancyjni, lecz nie narzucający się.
  7. Przygotować tzw. pomieszczenie wspólne (salonik, świetlicę) – bardzo ważne dla integracji gości  i ich dobrego samopoczucia.
  8. W pomieszczeniach dla gości zapewnić odpowiednią wentylację, bezpieczeństwo, oświetlenie, umieścić w widocznym miejscu instrukcję p-poż. lub sprzęt przeciwpożarowy.
  9. Pokoje sypialne winny być przestrzenne, wygodne, funkcjonalne.
  10. Najwygodniejsze dla gości, są sypialnie z łazienkami. Jeśli jednak planujemy sanitariaty wspólne dla kilku pokoi korzystnie jest oddzielić WC od łazienek.
  11. Przyjmując gości – gospodarze zapoznają ich z rodziną, z terenem i miejscami dla nich przeznaczonymi, dyskretnie określają prawa i obowiązki, meldują i ... zapraszają na powitalną kawę lub herbatę. 


Polska Federacja Turystyki Wiejskiej "Gospodarstwa Gościnne" podaje szczegółowe wskazówki dotyczące wiejskiej bazy noclegowej dla osób, które chcą podjąć lub prowadzą działalność turystyczną na wsi. Gospodarze, po spełnieniu wymagań dotyczących gospodarstwa, mogą poddać je kontroli, aby uzyskać określoną kategorię PFTW "GG". W tym celu należy złożyć wniosek o przeprowadzenie inspekcji wiejskiej bazy noclegowej. Skategoryzowane obiekty gwarantują odpowiednio wysoką jakość usług i są chętniej odwiedzane przez gości. Przepisy związane z oceną obiektów turystyki wiejskiej dokonywaną przez PFTW "GG" zawarte są w Regulaminie kategoryzacji wiejskiej bazy noclegowej.

W sprawach kategoryzacji szczegółowych informacji udziela Krystyna Drąg, tel. 058/6873450 lub 0602 305330.


MC, na podstawie: Nowa Wieś Europejska Nr 3/2001

POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę