informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Ochrona środowiska – ratunek w okresach przejściowych

23 maja 2003

Polskie firmy już teraz muszą stosować wiele nowych przepisów prawnych związanych z członkostwem w Unii Europejskiej. Realizację części kosztownych zobowiązań można jednak przesunąć na później, dzięki okresom przejściowym wynegocjonowanym przez nasz kraj.    

Akcesja do UE oznacza przyjęcie całego unijnego porządku prawnego w zakresie ekologii oraz konieczność jego wdrożenia w praktyce. Firmy czeka m.in. wykonanie ocen oddziaływania na środowisko, uzyskanie pozwoleń zintegrowanych (wymaganych Dyrektywą IPPC ) przez około 2 tys. największych polskich przedsiębiorstw, zmiana stosowanych technologii, dostosowanie do nowych norm urządzeń i towarów itp. Wiele nowych obowiązków (m.in. uzyskiwanie odpowiednich poziomów odzysku i recyklingu, wnoszenie opłat produktowych itp.) wprowadzono już w latach 2000 - 2002. Obowiązkiem firmy jest zapoznanie się z nowymi przepisami i ich stosowanie w praktyce.  

Istotną datą dla wielu firm będzie też 1 maja 2004 r., pierwszy dzień Polski w UE, kiedy zacznie obowiązywać wiele norm, które już znajdują się w polskim ustawodawstwie, ale data ich wejścia w życie została odroczona. Korzystne dla polskich firm może być też wdrażanie takich systemów ochrony środowiska, jak ISO 1401 czy EMAS. Nie są one obowiązkowe, ale stanowią np. warunek do udziału w wielu lukratywnych przetargach. Firmy mogą się również starać o zgodne z normami UE oznakowanie ekologiczne produktów.  

Dostosowanie całej polskiej gospodarki do standardów europejskich ma kosztować ponad 140 mld zł. Warto jednak pamiętać, że Polska –  w ramach negocjacji – uzyskała wiele okresów przejściowych. Firmy powinny wiedzieć m.in. o 5-letnim okresie przejściowym (do końca 2007 r.) dla niektórych wymogów dotyczących opakowań i odpadów opakowaniowych, a także nadzoru i kontroli przesyłania odpadów. Więcej czasu mają też firmy sektora rolno-spożywczego na rozbudowę i modernizację oczyszczalni ścieków. Bardzo długie okresy przejściowe (nawet do końca 2017 r.) dotyczą też niektórych emisji zanieczyszczeń do powietrza.                          

                 


POWIĄZANE

Doceńmy rolę pszczół, które są tak ważne dla procesu zapylania roślin jadalnych,...

Czterech rolników pochodzących z regionu województwa łódzkiego bierze udział w p...

- Priorytetowo traktujemy produkcję żywności wysokiej jakości i w tym kontekście...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę