Targi_china_210519-750

Polska strategia rozwoju energetyki odnawialnej

26 marca 2003

7,5-procentowy udział energii odnawialnej w bilansie paliwowo-energetycznym kraju w 2010 r., i 14-proc. w 2020 r. zakłada polska strategia rozwoju energetyki odnawialnej. Przedstawiono ją na VI Międzynarodowych Targach Energetyki ENEX w Kielcach.

Dynamika wzrostu wykorzystania odnawialnych źródeł energii w Polsce do końca tej dekady ma być trzykrotnie wyższa niż w krajach UE  – powiedział we wtorek Marek Sobiecki z Ministerstwa Środowiska. Uczestniczył on w konferencji "Wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych w Polsce – stan aktualny i perspektywy", która towarzyszyła kieleckim targom.

Sobiecki wyjaśnił, że UE zamierza do 2010 r. podwoić swój 6-procentowy obecnie udział energii wytwarzanej ze źródeł odnawialnych.

Prawie 93,5 proc. energii ze źródeł odnawialnych w Polsce zapewnia biomasa. Składa się na nią drewno i jego odpady, słoma, gaz wysypiskowy, biogaz z oczyszczalni ścieków i gnojowicy, a także biopaliwa ciekłe tj. bioetanol jako dodatek do benzyn oraz metyloestry oleju rzepakowego – paliwo do silników wysokoprężnych. 6,3-proc. udział ma energia wodna. Reszta przypada na energie: geotermalną, wiatru i słoneczną.

Zbigniew Kamiński z Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej przyznał, że ceny energii uzyskiwanej w Polsce ze źródeł odnawialnych są wyższe od cen energii otrzymywanej ze źródeł konwencjonalnych. Zastrzegł jednak, że gdyby w obliczaniu tych drugich uwzględniono "koszty zewnętrzne" (których nie sprecyzował) wynik byłby podobny.

W opinii Grzegorza Wiśniewskiego z Europejskiego Centrum Energii Odnawialnej, podstawowa korzyść z rozwoju energetyki odnawialnej to poprawa ogólnych warunków klimatycznych przez redukcję emisji gazów cieplarnianych, głównie dwutlenku węgla. Istotne jest też – zdaniem Wiśniewskiego – ograniczenie emisji innych szkodliwych substancji (m.in. węglowodorów aromatycznych i tlenku węgla), zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego kraju, możliwość rolniczego wykorzystania terenów zdegradowanych i rekultywowanych, a także stworzenie nowych miejsc pracy.

Strategia rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce uwzględnia m.in. dyrektywy UE przyjęte w 1997 w tzw. Białej Księdze ("Energia dla przyszłości") i rozwinięte w 2000 r. w Zielonej Księdze - "O bezpieczeństwie energetycznym".


POWIĄZANE

Rolnictwo ekologiczne rozwija się we Francji bardzo wyraźnie. W 2018 r. pięć tys...

Zwycięzcami etapu krajowego konkursu Fundacji WWF Polska na Rolnika Roku regionu...

Blisko 400 przedstawicieli najważniejszych podmiotów skupionych wokół polskiego ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę