aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Polska strategia rozwoju energetyki odnawialnej

26 marca 2003

7,5-procentowy udział energii odnawialnej w bilansie paliwowo-energetycznym kraju w 2010 r., i 14-proc. w 2020 r. zakłada polska strategia rozwoju energetyki odnawialnej. Przedstawiono ją na VI Międzynarodowych Targach Energetyki ENEX w Kielcach.

Dynamika wzrostu wykorzystania odnawialnych źródeł energii w Polsce do końca tej dekady ma być trzykrotnie wyższa niż w krajach UE  – powiedział we wtorek Marek Sobiecki z Ministerstwa Środowiska. Uczestniczył on w konferencji "Wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych w Polsce – stan aktualny i perspektywy", która towarzyszyła kieleckim targom.

Sobiecki wyjaśnił, że UE zamierza do 2010 r. podwoić swój 6-procentowy obecnie udział energii wytwarzanej ze źródeł odnawialnych.

Prawie 93,5 proc. energii ze źródeł odnawialnych w Polsce zapewnia biomasa. Składa się na nią drewno i jego odpady, słoma, gaz wysypiskowy, biogaz z oczyszczalni ścieków i gnojowicy, a także biopaliwa ciekłe tj. bioetanol jako dodatek do benzyn oraz metyloestry oleju rzepakowego – paliwo do silników wysokoprężnych. 6,3-proc. udział ma energia wodna. Reszta przypada na energie: geotermalną, wiatru i słoneczną.

Zbigniew Kamiński z Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej przyznał, że ceny energii uzyskiwanej w Polsce ze źródeł odnawialnych są wyższe od cen energii otrzymywanej ze źródeł konwencjonalnych. Zastrzegł jednak, że gdyby w obliczaniu tych drugich uwzględniono "koszty zewnętrzne" (których nie sprecyzował) wynik byłby podobny.

W opinii Grzegorza Wiśniewskiego z Europejskiego Centrum Energii Odnawialnej, podstawowa korzyść z rozwoju energetyki odnawialnej to poprawa ogólnych warunków klimatycznych przez redukcję emisji gazów cieplarnianych, głównie dwutlenku węgla. Istotne jest też – zdaniem Wiśniewskiego – ograniczenie emisji innych szkodliwych substancji (m.in. węglowodorów aromatycznych i tlenku węgla), zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego kraju, możliwość rolniczego wykorzystania terenów zdegradowanych i rekultywowanych, a także stworzenie nowych miejsc pracy.

Strategia rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce uwzględnia m.in. dyrektywy UE przyjęte w 1997 w tzw. Białej Księdze ("Energia dla przyszłości") i rozwinięte w 2000 r. w Zielonej Księdze - "O bezpieczeństwie energetycznym".


POWIĄZANE

Twierdzenia dotyczące ekologii: podwójne wysiłki weryfikacyjne mogą prowadzić do...

Wszyscy wszystkim składają życzenia. Oto kolejna dawka optymizmu i wspólnoty cel...

Herbatki funkcjonalne Zioła Mnicha – w trosce o zdrowie Chcąc zadbać o prawidłow...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę