Adama_AgilTrinity_15.08.2020
GUS_230920_750x100_stat

Nowelizacja ustawy o GMO

31 marca 2015

30 marca 2015 roku  weszła  w życie nowelizacja ustawy o organizmach genetycznie zmodyfikowanych oraz niektórych innych ustaw. Jej celem jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa ludzi oraz środowiska w kontekście prac laboratoryjnych z wykorzystaniem organizmów i mikroorganizmów genetycznie zmodyfikowanych (GMO i GMM). Ustawa wykonuje dyrektywę PE i Rady 2009/41/WE regulującą zamknięte użycie mikroorganizmów genetycznie zmodyfikowanych. Doprecyzowuje też obowiązujące w Polsce przepisy, które budziły wątpliwości interpretacyjne.

Do ustawy wprowadzono nowe pojęcia. Chodzi np. o mikroorganizmy, mikroorganizmy genetycznie modyfikowane (GMM) i zamknięte użycie GMM oraz zakład inżynierii genetycznej. Zgodnie z nowymi przepisami utworzony zostanie rejestr tych zakładów. Ustawa doprecyzowuje również dotychczasowe definicje. Analogicznie do GMO ustawa wprowadza też Rejestr Zamkniętego Użycia GMM. Jednocześnie uszczegóławia i rozszerza zakres informacji, które w tym rejestrze będą zamieszczane i bezpłatnie udostępniane (część informacji może być zastrzeżona). Rejestr będzie prowadził Minister Środowiska. Podobnie jak w przypadku GMO zamknięte użycie GMM będzie wymagało jego zgody.

Ustawa rozszerza też skład Komisji ds. GMO (nazwa tego organu opiniodawczo-doradczego Ministra Środowiska zmieniła się na Komisję ds. GMM i GMO). Do dotychczasowych 19 członków Komisji, m.in. przedstawicieli resortów i instytucji państwowych, przedsiębiorstw związanych z biotechnologią oraz organizacji ekologicznych, dołączyli minister spraw wewnętrznych i szef ABW. Nowelizacja zapewnia również udział społeczeństwa w postępowaniach m.in. o wydanie zgody na zamknięte użycie GMO i GMM.

Opracował: Obi oba


 


POWIĄZANE

Rolnicy!!!! Oto imienne listy posłów, którzy bronili waszych interesów podczas g...

Krajowa Rada Drobiarstwa Izba Gospodarcza  stanowisko zespołu d/s drobiarstwa w ...

W dniu 2 września 2020 r. Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi (AGRI) Parlamentu Euro...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę