Ogrzewanie i tytoń będą droższe

10 kwietnia 2007
"Gazeta Prawna" dotarła do projektu nowej ustawy o podatku akcyzowym. Główne zmiany to m.in. wzrost opłat za olej opałowy i papierosy, opracowanie ulgi na biopaliwa, spadek stawek na alkohole oraz rozszerzenie zakresu zwolnień z akcyzy. Od przyszłego roku nie zapłacimy akcyzy m.in. od futer, broni czy kart do gier. Wiele zmian ma charakter dostosowujący do wymogów Unii Europejskiej.

Na tytoń nadal utrzymane zostaną kwotowe i procentowe stawki akcyzy. Dla papierosów będą one wynosić do 31 grudnia 2008 r. - 134,18 zł za każdy 1 tys. sztuk i 25 proc. maksymalnej ceny detalicznej (dziś jest to 80,87 zł za każdy 1 tys. sztuk i 33,70 proc. maksymalnej ceny detalicznej). Od 2009 roku stawki te jeszcze wzrosną i wyniosą 173,66 zł za każdy 1 tys. sztuk i 25 proc. maksymalnej ceny detalicznej.

Spadną za to stawki maksymalne na alkohol. Nie można jednak liczyć na to, że wraz ze spadkiem akcyzy spadną ceny alkoholu. Dla piwa stawka akcyzy się nie zmieni.

Ważne zmiany zostaną wprowadzone w zakresie ustalania wartości importowanego auta lub nabytego w ramach UE i sprowadzonego do Polski. Jeżeli wysokość podstawy opodatkowania w przypadku importu lub wewnątrzwspólnotowej dostawy samochodu osobowego bez uzasadnionej przyczyny będzie znacznie odbiegała od wartości rynkowej samochodu osobowego, podstawę opodatkowania określać będzie organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej.

Z projektu wynika, że nie czeka nas wzrost stawek akcyzy na paliwa i energię elektryczną. Wyższa będzie natomiast akcyza na gaz płynny do samochodów. Ma ona wzrosnąć do 1,1 tys. zł na każdy 1 tys. litrów. Zgodnie z zapowiedziami wyższa będzie także akcyza na olej opałowy, a także inne paliwa wykorzystywane w celach opałowych. Nowa ustawa przewiduje obniżone - i to znacząco - stawki akcyzy na biopaliwa.POWIĄZANE

Polacy po powrocie z wakacji mogą zostać zaskoczeni zmianą prawa, która umożliwi...

Dobiegają końca prace nad zmianą ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych ...

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował projekt ustawy o zmianie ustawy o o...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę