CTR_80917

Rolnik, który zalega z płaceniem składek, i tak otrzyma emeryturę

23 grudnia 2015
Z wnioskiem o przyznanie emerytury z KRUS może wystąpić rolnik, który nawet kilka lat nie płacił składek - podaje Dziennik Gazeta Prawna. Organ rentowy w takiej sytuacji nie uwzględni okresu, za który zalega z płatnościami, ale prawo do świadczenia przyzna, o ile spełnione są inne warunki.

W listopadzie 2006 r. ubezpieczony złożył wniosek o przyznanie emerytury rolniczej. KRUS przyznał mu to świadczenie, a do okresów podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu zaliczono wnioskodawcy okres pracy w gospodarstwie. Łączny okres zatrudnienia wyniósł blisko 43 lata. Ze względu na zaległości składek na ubezpieczenie społeczne rolników do stażu nie zaliczono mu okresu pracy w gospodarstwie rolnym od stycznia 2003 r. do 31 grudnia 2006 r.

Ubezpieczony od decyzji KRUS odwołał się do sądu I instancji. Argumentował, że okres składkowy powinien wynosić 44 lata, a wysokość procentowa emerytury podstawowej 70 proc, a nie 61 proc. Ponadto domagał się zaliczenia do okresów składkowych okresu pracy w gospodarstwie rolnym rodziców po 16. roku życia. Ubezpieczony domagał się również bardziej korzystnego przeliczenia czasu służby wojskowej. Według niego organ rentowy pominął także rok zatrudnienia w Przedsiębiorstwie Wyrobów Galanteryjnych, gdzie zainteresowany podjął pracę po powrocie z wojska.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej

ORZECZNICTWO

Wyrok Sądu Najwyższego z 10 stycznia 2012 r., sygn. akt I UK 176/11.

Zobacz e-wydanie Dziennika Gazety Prawnej, z którego pochodzi artykuł.POWIĄZANE

Ustanowienie Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej przewiduje ustawa, którą podpi...

Żaden klub nie sprzeciwił się w środę dalszym pracom nad rządowym projektem usta...

Zarząd KRIR przekazał uwagi samorządu rolniczego w odpowiedzi na pismo Posła Jar...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę