aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o ARiMR

4 października 2007
Rząd przyjął w środę projekt nowelizacji ustawy o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ARiMR) - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie. Nowe przepisy mają zastąpić wielokrotnie nowelizowaną ustawę z 1993 r.

Projekt nowelizacji zakłada, że ARiMR będzie udzielać wsparcia na inwestycje w rolnictwie i przetwórstwie produktów rolnych, podejmować działania na rzecz poprawy struktury agrarnej, szczególnie jeśli chodzi o tworzenie i powiększanie gospodarstw rodzinnych.

Do Agencji będzie także należeć wspieranie przedsięwzięć umożliwiających wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych po szkodach spowodowanych niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi.

Ponadto Agencja miałaby wspomagać powstawanie i rozwój grup producentów rolnych i ich związków oraz rolnictwo ekologiczne.

ARiMR ma też zajmować się edukacją - będzie udzielać poręczeń spłaty kredytów studenckich dla mieszkańców wsi.

Innym zadaniem Agencji byłoby wspieranie zbioru, transportu i unieszkodliwiania padłych owiec, kóz, świń, koni i bydła.

Agencja będzie wspierać te przedsięwzięcia w podobnych jak obecnie formach, tzn. poprzez dopłatę do odsetek od kredytów bankowych, gwarancje lub poręczenia spłaty kredytów bankowych, finansowanie lub współfinansowanie. Przewidziano także wprowadzenie nowej formy pomocy - częściowej spłaty kapitału kredytu.

Projekt zakłada, że podmiot któremu pomoc publiczna zostanie udzielona na podstawie nowych przepisów, nie będzie mógł otrzymać na realizację tej samej inwestycji pomocy ze środków unijnych.

W przypadku gdy pomoc publiczna będzie pochodziła jedynie z krajowych programów na sfinansowanie tej samej inwestycji lub przedsięwzięcia, np. dopłaty do odsetek od kredytów inwestycyjnych, będzie wówczas podlegała kumulacji, a jej wartość nie może przekroczyć wielkości określonych w przepisach unijnych.

Zgodnie z projektem ustawy, umarzanie, rozkładanie na raty i odraczanie terminu spłat obejmie wszystkie wierzytelności Agencji z tytułu udzielonej pomocy publicznej. Obecnie obowiązujące przepisy obejmują jedynie zadłużenie Agencji dotyczące środków Funduszu Restrukturyzacji i Oddłużenia Rolnictwa. Nie dotyczą natomiast wierzytelności jej należnych z tytułu pomocy udzielonej w ramach programów finansowanych z funduszy UE.

POWIĄZANE

Największy ukraiński przetwórca drobiu, MHP, odnotował niemal trzykrotny spadek ...

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt ustawy o rynku pra...

Nasz czytelnik, Pan Grzegorz Jedamski, rolnik/emeryt, już w poprzedniej IX kaden...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę