Klasyfikacja gruntów

5 lutego 2004

Niewiele czasu pozostało rolnikom na uporządkowanie danych dotyczących ich gospodarstw. Od tego zależy czy dostaną dopłaty. W wielu rejonach to, co jest w ewidencji nie odpowiada temu, co rośnie na polu.

Na Opolszczyźnie od kilki lat systematycznie powiększane są uprawy kukurydzy, ale jaka jest dokładnie ich powierzchnia nikt nie wie. Tymczasem niektóre pola leżą ugorem, a na miejscu dawnych łąk, czy nieużytków rośnie zboże.

Poprzednia klasyfikację przeprowadzono w latach pięćdziesiątych. Ci, którzy już zrobili pomiary wiedzą, że dane w rejestrze gruntów, czasami odbiegają od stanu faktycznego.

Na Opolszczyźnie jedynie w powiecie opolskim uregulowano sprawy związane z klasami gruntów. Po powodzi wielu rolników z tego powiatu miało zalane łąki. Przy pomiarze gruntów okazało się, że są rozbieżności w dokumentach. Zrobili więc porządek i przy okazji przeklasyfikowali 300 ha na pola uprawne. Ponieważ robili to kompleksowo, wyszło taniej, średnio 75 zł. za hektar. Zwykle koszt przekwalifikowania jednego hektara wynosi 360 zł.


POWIĄZANE

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opł...

Te optymalne rozwiązania z roku na rok stają się coraz popularniejszą alternatyw...

PO żąda od ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela, żeby zajął się rolnikami, ich...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę