CTR_80917

Klasyfikacja gruntów

5 lutego 2004

Niewiele czasu pozostało rolnikom na uporządkowanie danych dotyczących ich gospodarstw. Od tego zależy czy dostaną dopłaty. W wielu rejonach to, co jest w ewidencji nie odpowiada temu, co rośnie na polu.

Na Opolszczyźnie od kilki lat systematycznie powiększane są uprawy kukurydzy, ale jaka jest dokładnie ich powierzchnia nikt nie wie. Tymczasem niektóre pola leżą ugorem, a na miejscu dawnych łąk, czy nieużytków rośnie zboże.

Poprzednia klasyfikację przeprowadzono w latach pięćdziesiątych. Ci, którzy już zrobili pomiary wiedzą, że dane w rejestrze gruntów, czasami odbiegają od stanu faktycznego.

Na Opolszczyźnie jedynie w powiecie opolskim uregulowano sprawy związane z klasami gruntów. Po powodzi wielu rolników z tego powiatu miało zalane łąki. Przy pomiarze gruntów okazało się, że są rozbieżności w dokumentach. Zrobili więc porządek i przy okazji przeklasyfikowali 300 ha na pola uprawne. Ponieważ robili to kompleksowo, wyszło taniej, średnio 75 zł. za hektar. Zwykle koszt przekwalifikowania jednego hektara wynosi 360 zł.


POWIĄZANE

269 mln złotych dziennie – aż tyle kosztuje Polaków użytkowanie samochodów osobo...

Kwoty 900 tys. zł domaga się od Skarbu Państwa była właścicielka gospodarstwa ro...

Powoli rosnące ceny i obroty to obraz rynku ziemi rolnej po ponad roku od wprowa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę