aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Nie damy ziemi

17 października 2003

Prawo unijne pozwala na odmowę sprzedaży ziemi rolniczej obywatelowi lub firmie z innego państwa - takie oświadczenie wydali przedstawiciele Trybunału Europejskiego. Polska będzie mogła korzystać z tego prawa nawet po upływie okresu przejściowego. Pod warunkiem, że uzasadnieniem będzie "interes publiczny". Ale to nie jedyna bariera jaka czeka cudzoziemców, którzy chcą kupić polską ziemię.

Zwiększa się liczba tych, którzy chcą kupić ziemie rolniczą. Największe zainteresowanie jest glebami wyższych klas i w okolicach dużych miast. I to one są najdroższe. Na przykład za ziemie na wschód od Warszawy trzeba zapłacić około 6 tys. złotych za hektar, dwa razy więcej niż rok temu. Cudzoziemcy najchętniej kupują duże gospodarstwa liczące kilkaset hektarów. Tymczasem rolnicy wolą sprzedawać tereny mniejsze, poniżej 200 ha. 
 
Duże zainteresowanie naszą ziemią nie oznacza jednak, że obcokrajowcy wykupią nasze gospodarstwa uspakaja jednak Ministerstwo Rolnictwa. W tym roku złożono 200 wniosków na zakup ziemi. Pozytywnie rozpatrzono tylko połowę z nich. – Nie obawiamy się, że po wejściu do Unii będzie masowe nabywanie ziemi – mówi Jan Bielański z Ministerstwa Rolnictwa. 
 
Zdaniem ekspertów, żeby dostać pozwolenie na kupno ziemi trzeba przejść długa drogę. Istnieją przepisy, które uzależniają te sprzedaż od zezwolenia MSW, które wydaje zezwolenie za zgodą ministra rolnictwa. 
 
Agencja Nieruchomości Rolnych nadal będzie miała prawo pierwokupu ziemi. Okres przejściowy w handlu ziemią obowiązywać przez 12 lat od dnia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Po tym okresie cudzoziemcy będą mieli takie same prawa w nabywaniu gruntów jak Polacy.


POWIĄZANE

Komitet Agrarny Rady Najwyższej Ukrainy poparł do rozpatrzenia w drugim czytaniu...

Polskie mieszkania są dość skromne na tle standardów europejskich. Od lat konsek...

Kiedy zlikwidowano ulgę dla klasy średniej, niektórzy podatnicy na tym stracili....


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę