aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ograniczenia w przetargach.

21 maja 2007
Jeszcze w tym miesiącu powinien być gotowy projekt ustawy ograniczający dostęp do państwowej ziemi rolniczej. Jest duża szansa, że znajdzie on poparcie większości w Sejmie.

Rząd zamykając jeszcze bardziej dostęp do państwowego zasobu ziemi rolniczej chce w ten sposób promować tych rolników, którzy chcą się rozwijać, ale nie zawsze stać ich na kupno coraz droższych gruntów. Stąd pomysł, aby wprowadzić maksymalną wielkość ziemi jaką można kupić w Agencji Nieruchomości Rolnych.

Henryk Kowalczyk – wiceminister rolnictwa – Chcemy aby jednorazowo nie można było kupować działki większej niż dwukrotna średnia wielkość w województwie.

To nie koniec zmian. Rolnik będzie mógł kupować tak długo państwową ziemię dopóki wielkość jego gospodarstwa nie przekroczy 100 hektarów. Teraz definicja rodzinnego gospodarstwa rolnego pozwala mu na zakup maksymalnie 300 hektarów. Nowe przepisy mają szanse na uchwalenie przez koalicję rządzącą, gdyż sejmowa opozycja jest podzielona w ich ocenie. PSL zapowiada, że porze tą propozycję, natomiast dla Platformy jest ona nie do zaakceptowania.

Z poparciem większości klubów spotka się natomiast pomysł zawężenia definicji rolnika, który może przystąpić do przetargu. Rząd proponuje, aby taka osoba musiała zamieszkiwać w gminie przynajmniej 3 lata.

Henryk Kowalczyk: Chodzi o to żeby uniknąć takiej sytuacji, że przystępują rolnicy, którzy są zameldowani w gminie od 2-3 dni.

Nowe prawo powinno znaleźć się w Sejmie jeszcze przed wakacyjną przerwą w parlamentarnych pracach.  

POWIĄZANE

Komitet Agrarny Rady Najwyższej Ukrainy poparł do rozpatrzenia w drugim czytaniu...

Polskie mieszkania są dość skromne na tle standardów europejskich. Od lat konsek...

Kiedy zlikwidowano ulgę dla klasy średniej, niektórzy podatnicy na tym stracili....


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę