AGRO-PARK TARGI LUBLIN
Europejskie Forum Rolnicze marzec 2023

Wniosek senatorów przeciw liberalizacji sprzedaży ziemi

12 lutego 2004

Grupa senatorów Samoobrony, PiS, PSL i LPR złożyła w środę wniosek o odrzucenie ustawy, która liberalizuje nabywanie ziemi przez cudzoziemców.

Pod wnioskiem podpisali się senatorowie: Sławomir Izdebski i Henryk Dzido (Samoobrona), Jan Szafraniec (LPR) oraz Krzysztof Jurgiel (PiS) i Józef Sztorc (PSL).

"Jedne, co pozostało po latach przekształceń w Polsce, to polska ziemia. Zastanawiam się, czy kiedy sprzedacie już ziemię, znajdziecie eksperta, który będzie w stanie sprzedać polskie powietrze" - powiedział w Senacie Izdebski, zwracając się do rządu.

Również senator Anna Kurska (PiS) obawia się, że wejście w życie tej ustawy może sprawić, iż cudzoziemcom będzie łatwiej nabyć ziemię w Polsce niż obywatelom Polski.

Ustawa o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców ma skrócić i uprościć procedury związane z nabyciem nieruchomości przez cudzoziemców.

Według ustawy, cudzoziemcy będą mogli kupić 0,5 hektara ziemi na "zaspokajanie potrzeb życiowych". Cudzoziemcy będą mogli też nabyć nieruchomości na prowadzenie działalności gospodarczej. Powierzchnia tych nieruchomości ma być uzasadniona rzeczywistymi potrzebami, wynikającymi z charakteru działalności gospodarczej.

Zakup nieruchomości przez cudzoziemców wymaga zezwolenia ministra spraw wewnętrznych. Dodatkowym warunkiem jest brak sprzeciwu ministra obrony narodowej, a w przypadku gruntów rolnych - ministra rolnictwa.

Aby nabyć nieruchomość, cudzoziemcy powinni posiadać więzi z Polską, np. poprzez polską narodowość lub pochodzenie, małżeństwo z obywatelem Polski lub prowadzić działalność gospodarczą czy rolniczą na terenie Polski. We wniosku o zezwolenie cudzoziemiec powinien przedstawić cel, w jakim chce nabyć nieruchomość.

Ustawa zakłada, że okres ważności zezwolenia na nabycie nieruchomości będzie wynosić 2 lata.

Zgodnie z postanowieniami traktatu akcesyjnego, cudzoziemcy będą mogli nabywać grunty rolne i leśne po 12 latach okresu przejściowego. Jeśli dzierżawią ziemię na północy i zachodzie Polski, będą mogli ją kupić po 7 latach dzierżawy, a w pozostałych województwach - po 3 latach.


POWIĄZANE

Demografia, dekarbonizacja, deglobalizacja, dług, digitalizacja • W ostatnich de...

17% - o tyle średnio wzrosły ceny materiałów budowlanych w styczniu 2023 roku w ...

Niższe rachunki za ogrzewanie i prąd to podstawowy cel inwestycji termomoderniza...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę