aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Zielone budownictwo podbija rynek mieszkaniowy

18 listopada 2015
Betonowe, nieprzyjazne i przeludnione aglomeracje – do takiej wizji przyzwyczailiśmy się, oglądając filmy science fiction. Na szczęście rzeczywistość zmierza w innym kierunku i zielone budownictwo coraz bardziej podbija rynek. Tylko czy ekologiczne budynki będą dostępne dla wszystkich?

W 2013 r. 77% Polaków uważało, że popyt na biurowce przyjazne środowisku będzie rósł. Nie pomylili się – rok później blisko 100 budynków uzyskało certyfikaty ekologiczne. Teraz zielone budownictwo rewolucjonizuje rynek mieszkaniowy. „Ekologiczne budownictwo to przyszłość. Na Zachodzie stało się już standardem, w Polsce dopiero stawia pierwsze kroki, ale rozwija się szybko i prężnie” – mówi serwisowi infoWire.pl Jakub Zagórski, dyrektor marketingu w firmie Skanska Residential Development Poland.

Nic dziwnego. Ekologiczne budynki są bardziej przemyślane. Wykorzystują walory miejsca, w którym zostały usytuowane. Na etapie projektowania architekci starają się rozplanować (zorientować) mieszkania tak, by były jak najbardziej doświetlone i miały okna skierowane na zieleń.

Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań nie musi wpływać na cenę lokali. Pamiętajmy również, że ekologiczne budynki są efektywniejsze – zużywają mniej wody i energii. Oznacza to spore oszczędności w domowym budżecie mieszkańców. „Taki budynek starzeje się wolniej, dlatego zakup mieszkania w nim w perspektywie wielu lat okaże się bardzo dobrą inwestycją” – uważa ekspert.

POWIĄZANE

Komitet Agrarny Rady Najwyższej Ukrainy poparł do rozpatrzenia w drugim czytaniu...

Polskie mieszkania są dość skromne na tle standardów europejskich. Od lat konsek...

Kiedy zlikwidowano ulgę dla klasy średniej, niektórzy podatnicy na tym stracili....


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę