aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Zwrot części VAT w budownictwie

19 stycznia 2004

Osoby, które korzystały z jakiejkolwiek ulgi budowlanej, nie będą miały prawa do zwrotu części VAT zapłaconego w cenie materiałów budowlanych - wynika z projektu ustawy o kompensacie wydatków mieszkaniowych inwestorom autorstwa Ministerstwa Finansów.

Głównym celem ustawy jest zmniejszenie negatywnych skutków podwyższenia od 1 maja 2004 r. stawki VAT na materiały budowlane do 22 proc. z obecnych 7 proc. Przepisy będą obowiązywały do końca 2007 r., czyli do czasu wygaśnięcia okresów przejściowych na stosowanie preferencyjnych stawek VAT w budownictwie.

Zgodnie z projektem nowe przepisy nie będą dotyczyły osób, które korzystały lub korzystają z odliczeń podatkowych wydatków poniesionych na tzw. potrzeby mieszkaniowe. Zasada ta będzie obowiązywała także w przypadku tzw. ulgi odsetkowej, która zastąpiła ulgę budowlaną. Tzw. kompensatę będzie można stosować tylko przy prowadzeniu jednej inwestycji. Będzie ona przysługiwała wyłącznie inwestorom indywidualnym. Jej wysokość będzie określał urząd skarbowy na podstawie faktur przedstawionych przez inwestora. O kwotę kompensaty będzie pomniejszana wartość zobowiązań podatkowych - ale tylko tych, które powstały po 1 stycznia tego roku.

Prawo do kompensaty inwestor uzyska dopiero po przedstawieniu dokumentu zezwalającego na użytkowanie budynku - co musi nastąpić nie później niż 3 lata po rozpoczęciu budowy. Oznacza to, że z odliczania wyższego VAT od materiałów nie będzie można korzystać w trakcie budowy ani wówczas, gdy inwestycja będzie trwała zbyt długo. Zasada ta dotyczy tych inwestycji, do rozpoczęcia których potrzebne było pozwolenie na budowę. W przypadku innych typów inwestycji kompensata będzie przysługiwać tylko w odniesieniu do wydatków poniesionych w ciągu 3 lat, licząc od wydania pierwszej złotówki na materiały budowlane. Ta regulacja obejmie przede wszystkim remonty i modernizacje budynków i mieszkań. Prawo do kompensaty inwestor będzie miał przez 5 lat po uzyskaniu zgody urzędu skarbowego na jej rozliczanie. Rocznie nie będzie można odliczyć więcej niż jedną piątą kwoty ustalonej przez US.


POWIĄZANE

Komitet Agrarny Rady Najwyższej Ukrainy poparł do rozpatrzenia w drugim czytaniu...

Polskie mieszkania są dość skromne na tle standardów europejskich. Od lat konsek...

Kiedy zlikwidowano ulgę dla klasy średniej, niektórzy podatnicy na tym stracili....


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę