100 tysięcy za hektar nieużytków

18 kwietnia 2007
Ziemia uprawna na Mazowszu jest coraz droższa – mówi Zbigniew Przybyszewski – sadownik i akcjonariusz Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego SA Bronisze. Za hektar ziemi pod sad, rolnicy chcą około 100 tysięcy złotych, a przy obecnych kosztach założenia sadu, zwrot nastąpi nie wcześniej niż po 15 latach - mówi sadownik – to stanowczo zbyt długi czas zwrotu poniesionych nakładów.

Trzy lata temu hektar ziemi można było w grójeckiem kupić za 30-50 tysięcy złotych. Dziś cena oscyluje wokół 100 tysięcy. Pomimo zainteresowania zwiększaniem produkcji sadowniczej, rośnie także powierzchnia tzw. sadów dzikich czyli już nieużytkowanych. Są to najczęściej sady stare, ponad 20-letnie. Nadal jednak można mówić o zwiększaniu produkcji sadowniczej, producenci często zamieniają tradycyjne rolnicze uprawy na sady – bowiem rentowność tej produkcji jest wyższa – uważa Z. Przybyszewski.

Sady na Mazowszu zajmują prawie 20% ogólnej powierzchni gospodarstw, podczas gdy w skali kraju sady to niecałe 2%.
W tym roku sadownicy nie mają problemu ze sprzedażą jabłek. Zakłady przetwórcze skupują surowiec po 35 groszy za kilogram. Z kilogram jabłek konsumpcyjnych producent otrzymuje od 1,00 do 1,20 zł za kilogram, za klasę ekstra cena jest wyższa o 20%.
Na Rynku Hurtowym w Broniszach ceny jabłek konsumpcyjnych najbardziej poszukiwanych odmian wahają się od 1,33 zł do 2,66 zł za kilogram. Najwyższe ceny osiągają w klasie extra (z przechowalni z klimatyzowana atmosferą) odmiany Golden Delicius, Ligol, Boiken, Sampion.
Według danych GUS do przetwórstwa trafia 37% ogólnej produkcji jabłek, reszta kierowana jest do konsumpcji.

W ocenie ekspertów tegoroczna zima sprzyjała dobremu przezimowaniu drzew. Wysokie temperatury w kwietniu, spowodowały przyspieszenie kwitnienia około 10 dni. Teraz kwitną śliwy (ałycza – stosowana do podkładek, brzoskwinie i morele) W przyszłym tygodniu powinny zakwitnąć sady jabłoniowe. Jeżeli nie wystąpią okresowe przymrozki plon jabłek powinien być na poziomie roku ubiegłego, ponad 2 miliony 300 tysięcy ton. Dobrze przezimowały grusze, dlatego plony mogą być wyższe niż rok temu (w 2006 roku plony gruszek wyniosły 61 tysięcy ton.).
Wszystko wskazuje, ze także krajowe truskawki wcześniej niż zwykle pojawią się na rynku. Teraz na Rynku Hurtowym w Broniszach są truskawki z importu, w cenie od 10,00 – 11,00 złotych za kilogram, w opakowaniach po 250 gram.

Ogólna powierzchnia sadów w Polsce to 296 461 hektarów. Najwięcej jest sadów jabłoniowych – 71,4%. Wiśnie stanowią 13,5%. Czereśnie 3,3%, a grusze 3,1%.W województwie mazowieckim sady zajmują powierzchnię 98 153 ha. Średnia powierzchnia gospodarstwa w Polsce to 6,71 ha, na Mazowszu 7,18 ha. W sadach jabłoniowych dominuje odmiana Idared 19%, Jonagold 12%, a odmiana Lobo zajmuje 5,5% powierzchni sadów jabłoniowych.

Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy SA Bronisze dysponuje kapitałem akcyjnym w wysokości 120 milionów złotych, a wartość rynkowa obiektu to ponad 260 milionów złotych. Większościowym udziałowcem jest Skarb Państwa (59,3%), producenci i przedsiębiorcy mają 22,5% akcji. Akcjonariuszami jest ponad 850 osób fizycznych i prawnych.
Budowę Rynku rozpoczęto we wrześniu 1997 roku, otwarcie nastąpiło w maju 1999 roku. Koszty budowy wyniosły 57 milionów dolarów. WR-SRH SA Bronisze jest największym tego typu obiektem w Europie Środkowo-Wschodniej.
Umowy najmu ma około 600 najemców oferujących owoce, warzywa, kwiaty i artykuły spożywcze. Powierzchnia zabudowana to 35 hektarów z możliwością rozbudowy. Rocznie na teren rynku wjeżdża około 1,5 miliona samochodów.
Szacuje się, że roczna sprzedaż owoców i warzyw wynosi w Broniszach około 1,2 miliona ton. Przychód Rynku Hurtowego Bronisze za 2006 rok wyniósł 38 milionów złotych, a zysk netto 8,6 miliona.


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę