EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900
aAGROTECH_bilboard

Bronisze: znaczne wahania cen nowalijek

25 czerwca 2008
W czerwcu 2008 ceny nowalijek podlegały znacznym wahaniom. Największy wzrost cen nastąpił w przypadku ogórków, pomidorów i kalafiorów. Ustabilizowały się natomiast ceny truskawek i czereśni.

Cena ogórków rośnie w związku ze spadkiem podaży ogórków szklarniowych oraz suszą, hamującą wzrost ogórków gruntowych. Po wysypie tych warzyw, gdy ich cena 13 czerwca osiągnęła minimum około 1,10 zł/kg, przez cały tydzień podaż ogórków malała, co pociągnęło za sobą wzrost ceny do około 2,10 - 2,30 zł/kg - oceniają analitycy rynku hurtowego w Broniszach.

Potwierdziły się oczekiwania, co do wzrostu ceny kalafiorów w pierwszych dniach minionego tygodnia. Była to kontynuacja trendu, który zaczął się około 12 czerwca, a spowodowany był końcem sporej podaży tych warzyw.

Trzeci tydzień czerwca przyniósł także wzrost cen pomidorów. Jednak zwiększająca się podaż w kolejnych dniach, sukcesywnie obniża ceny. W trzecim tygodniu czerwca na rynek trafiła polska papryka - zielona i biała. Cena białej kształtuje się na poziomie 5 zł/kg, a cena papryki zielonej na poziomie 4,50- 4,60 zł/kg.

Powoli rośnie ilość polskich młodych buraków na rynku. Zapotrzebowanie na te warzywa dodatkowo zaspokajane jest poprzez import, np. z Hiszpanii, co wpłynęło na nieznaczną obniżkę ich ceny. Piątkowa cena buraków kształtowała się na poziomie 2-3 zł/kg - uważają autorzy raportu.

Ceny truskawek i czereśni znajdują się na stabilnym poziomie. Ceny truskawki deserowej są jednak silnie zróżnicowane ze względu na jakość, wahając się w przedziale od 2,50 zł/kg do 4,50 zł/kg.

Dla czereśni trzeci tydzień czerwca skończył się bez większych niespodzianek cenowych. Ustabilizowana podaż tych owoców sprowadziła cenę do poziomu 6,00 - 6,50 zł/kg.

POWIĄZANE

Trzoda chlewna Po okresie podwyżek ceny w skupach się ustabilizowały. Podaż kraj...

Większość Polek i Polaków uważa, że kobieta powinna mieć stabilną sytuację zawod...

Ponad 45 tysięcy bonów na Dolnym Śląsku - wkrótce straci ważność. 31 marca tego ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę