Adama_Spyrale_1-31.05.21

Ceny - Indyki

11 sierpnia 2009
To już tendencja nie tylko ogólno-krajowa, ale i ogólno-europejska.

Ceny indyków spadają. Dla naszych hodowców to o tyle zła informacja, że większość krajowej produkcji sprzedawana jest na zachód. Sami jesteśmy też sobie winni, bo niewielkie firmy potrafią oferować mięso zbyt tanio. A wtedy i największym trudno negocjować wysokie stawki.

Mięso indycze    euro/kg

ceny eksportowe  

filety  

       z indyczki  2,80 – 3,00

       z indora    3,20 – 3,30

udo   

       z indyczki    2,75

       z indora    2,65

Kilogram filetów z indyczek kosztuje nawet poniżej 3 euro. Tanieją także uda. Rachunek jest prosty, przy słabnącym euro zysk z eksportu jest coraz mniejszy.

Indyczego mięsa zaczęło przybywać, po zwiększonych w marcu i kwietniu wstawieniach. W efekcie na krajowym rynku zrobiło się go za dużo, a ceny skupu rozpoczęły marsz w dół. Ale i tak nie jest źle – komentują eksperci. Indory skupowane są powyżej 5 złotych za kilogram, indyczki o kilkadziesiąt groszy taniej.

To mniej niż czerwcowe rekordy, ale nadal bardzo wysoko.

indyki   zł/kg

ceny skupu żywca

    indory   5,00 – 5,48

    indyczki 4,70 – 4,99

W ostatnich miesiącach poziom produkcji ustabilizował się, więc kłopoty z nadpodażą prawdopodobnie nie potrwają długo. Z jesienią duże nadzieje wiążą też przetwórcy. Bo wtedy rynek ożywia się i rośnie popyt.

Hodowcy liczą także na spadki cen pasz, bo choć na razie mieszalnie jeszcze niechętnie wprowadzają deklaracje w czyn, to wiele z nich zapowiada że już niedługo skoryguje cenniki.


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę