aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ceny - Runo leśne

30 lipca 2010
Na rynku runa leśnego bardzo trudna sytuacja. Długotrwałe upały w lipcu spowodowały, że brakuje towaru, a ceny poszybowały gwałtownie w górę. Skup jagód na cele przemysłowe w ogóle nie funkcjonuje. W lokalnych punktach skupu zbieracze dostają maksymalnie 9 złotych za litr, nieco taniej jest w terenach górskich. Na rynkach hurtowych za litrowy słoik tych owoców trzeba zapłacić nawet 14 złotych.    

Największy problem jest jednak z pozyskaniem kurek. Ceny w ciągu miesiąca wzrosły dwukrotnie. Teraz kilogram tych grzybów kosztuje w dużym hurcie 20 złotych. Ale kupić jednorazowo udaje się zaledwie poniżej tony, czyli dla przetwórstwa to niewielkie ilości.

KURKI-ceny hurtowe zł/kg

koniec czerwca    10  
teraz             20

Ze względu na brak towaru Polscy handlowcy mają problem z wysyłaniem kurek na zachód, nasze miejsce zajęli szybko Litwini i Rosjanie. Natomiast my musimy ratować się importem, głównie z Bułgarii i Rumunii. Chociaż bałkańskie grzyby są dużo tańsze niż nasze, to nie wszyscy przetwórcy decydują się je kupić. Główny powód -bardzo zła jakość.

IMPORT ŚWIEŻYCH GRZYBÓW
             euro/kg
kurki                  3,5-4,0
borowiki               3,0-4,0

Importowane mrożone grzyby są średnio o 1,5 euro droższe. U nas ubiegłoroczne zapasy są na wyczerpaniu. Podgrzybków już nie ma, a borowików i maślaków jest bardzo mało.

MROŻONE GRZYBY  zł/kg
borowiki    26-30  
maślaki             15


POWIĄZANE

Długie weekendy czy wakacje to okresy, gdy właściciele stacji benzynowych obniżk...

Ceny kakao na światowych giełdach szybko się nie zatrzymają. Mogą dojść nawet do...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę