aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ceny zbóż nadal rosną.

4 września 2007
Słabe prognozy zbiorów w krajach Unii Europejskiej windują ceny zbóż w Polsce - wynika z danych resortu rolnictwa. Według danych Ministerstwa Rolnictwa od pięciu tygodni trwa systematyczny wzrost cen skupu pszenicy.

"Zbiory zbóż w większości województw zostały zakończone. Jednak występujące częste i dość intensywne opady deszczu opóźniają prace żniwne w kilku pozostałych województwach. Informacje o weryfikacji prognoz zbiorów zbóż 'w dół' w zachodniej i południowej części Europy powodują wstrzymywanie się krajowych producentów z dostawą ziarna do skupu w oczekiwaniu na wyższe ceny. W związku z tym obserwowana jest przewaga popytu nad podażą, a taki stan wpływa na dalszy dynamiczny wzrost cen zbóż" - napisali eksperci MR w cotygodniowej analizie rynku.

W drugiej połowie sierpnia (20-26 sierpień) za pszenicę konsumpcyjną średnio w kraju płacono 736 zł za tonę, tj. o blisko 7 proc. więcej niż w tydzień wcześniej. W odniesieniu do notowań sprzed miesiąca oraz sprzed roku pszenica konsumpcyjna zdrożała odpowiednio o 33 proc. i o ok. 46 proc.

W ciągu tygodnia (20-26 sierpień) o blisko 8 proc. wzrosła również cena skupu żyta konsumpcyjnego i osiągnęła poziom 644 zł za tonę. Porównując aktualną cenę żyta do cen notowanych przed miesiącem i przed rokiem ziarno to zdrożało odpowiednio o 34 proc. i o 64 proc.

W tym samym czasie obniżyła się (o 5 proc.) cena jęczmienia paszowego. Za tonę tego ziarna dostawcy otrzymywali średnio w kraju 589ázł, tj. o ponad 10 proc. więcej niż miesiąc wcześniej. Jednocześnie cena tego ziarna była o ponad ok. 64 proc. wyższa w porównaniu do cen notowanych przed rokiem.

"Uwarunkowania podażowo-popytowe na wspólnym rynku skorygowały w dół stosunkowo wysoki (przekraczający od trzech tygodni średnią unijną) poziom cen trzody chlewnej w Polsce" - napisali eksperci MR.

Według danych Ministerstwa Rolnictwa, po czterech tygodniach wzrostu, średnia cena skupu żywca wieprzowego w dniach 20-26 sierpnia obniżyła się do 4,19 zł/kg, tj. o 1,6 proc. w porównaniu do poprzedniego tygodnia. Wáodniesieniu do notowań sprzed miesiąca żywiec wieprzowy podrożał o 6 proc., ale był o prawie 5 proc. tańszy niż przed rokiem.

W analizowanym okresie ceny skupu bydła ukształtowały się na poziomie 4,17 zł/kg wobec 4,18ázł/kg w poprzednim tygodniu. Były one wprawdzie o blisko 5 proc. wyższe niż miesiąc wcześniej, ale o 3 proc. niższe niż przed rokiem.

Za kurczęta brojlery w przedostatnim tygodniu sierpnia płacono przeciętnie 3,29 zł/kg, tj. o niecały 1 proc. mniej niż tydzień wcześniej, ale o prawie 1 proc. więcej niż przed miesiącem i o 21 proc. więcej niż przed rokiem.
 
  

POWIĄZANE

W większości rynkach hurtowych w kraju mamy do czynienie ze stabilizacją cen. Ży...

Po znaczącym spadku sprzedaży eksportowej na przestrzeni poprzednich trzech lat,...

Ukraińska pszenica, na którą jest duży popyt na rynku światowym, zaczęła drożeć....


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę