Dużo krajowych owoców, ale także dużo drożej

20 listopada 2007
Dostawy krajowych jabłek są duże, poza odmianami codziennie notowanymi w cedule, producenci oferują także kilka innych.
Jabłka są tańsze w porównaniu z poprzednim miesiącem, ale droższe od 40% do 80% w porównaniu do cen sprzed roku. Niestety znaczna część tych owoców będzie się źle przechować, bowiem z reguły nie stosowano w tym roku ochrony przeciwko chorobom przechowalniczym – informują sadownicy.

Większość krajowych odmian sprzedawana jest na Rynku Hurtowym w Broniszach  w cenie od 1,66 zł za kilogram. Najwyższe ceny, podobnie jak w poprzednich latach, osiąga Golden Delicius od 2,50 do 3,00 zł za kilogram oraz Ligol od 2,00 do 2,85 zł za kilogram.
Wiele jabłek jest w tym roku przerośniętych, owoce są wyjątkowo duże. Wynika to z tego, że po kwietniowych przymrozkach na drzewach zostało niewiele zawiązków, a te, nadmiernie rosły. Zdaniem sadownika, Zbigniewa Przybyszewskiego takie owoce traktuje się jako owoce poza wyborem i  w krajach „starej” Unii trafiają one do przetwórstwa.
Pomimo znacznego ochłodzenia, w ostatnich dniach na Rynek w Broniszach przyjeżdża bardzo wielu producentów jabłek. Owoców jest teraz w bród, niestety zbiory jabłek w 2007 roku są o połowę mniejsze niż w 2006 roku. GUS szacuje, że zbiory wyniosą zaledwie 1 milion 39 tysięcy ton. Podobnie jest z gruszkami, jest o połowę mniej niż rok temu. Zatem jeszcze teraz ceny owoców nie są wygórowane, ale w przyszłym roku można spodziewać się sukcesywnej podwyżki cen.
Pomimo wcześniejszych zapowiedzi, że także orzechów będzie w tym roku mniej, ceny o tym nie świadczą . Orzechy tak laskowe jak i włoskie są tańsze w porównaniu z listopadem 2006.

Tańsze są też warzywa gruntowe. Buraki ćwikłowe  sprzedawane są w Broniszach od 0,40 – 0,60  zł za kilogram ( w 2006 r. od 0,65 zł – 1,00 zł).
Cebula biała kosztuje od 50 do 80 groszy za kilogram, połowę ceny ubiegłorocznej. Marchew można dostać w cenie od 50 do 85 groszy za kilogram. Maksymalna cena kilograma ziemniaków nie przekracza 40 groszy. W ubiegłym roku ziemniaki były droższe ponad dwukrotnie.  W listopadzie maksymalna cena za kilogram wynosiła 1,00 – 1,10 zł.
Droższe niż rok temu są sałaty i papryka.  Przy niskich temperaturach rosną koszty produkcji szklarniowej, a to wpływa na podwyżkę cen tych warzyw.

Optymizmem nie napawają także ceny cytrusów, które są droższe niż rok temu. Pomarańcze kosztują od 3,50 – 4,50 zł, mandarynki 4,00 – 5,75 zł za kilogram, a cytryny 4,50 – 5,50. W ubiegłym roku ceny hurtowe cytrusów było niższe średnio o 1 złoty.  
Powodem wyższych cen są mniejsze zbiory cytrusów w tym roku. Można zatem przypuszczać, że świąteczne dostawy tych owoców także nie będą tańsze.Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę