CTR_80917

Firmy szukają ziarna na eksport

20 września 2011
Izba Zbożowo-Paszowa w cotygodniowej analizie podaje, że podobnie jak w poprzednim tygodniu, utrzymujący się wysoki kurs euro i poprawa opłacalności eksportu ziarna powoduje, iż firmy handlowe szukają ziarna z przeznaczeniem na eksport. W odniesieniu do importu, obecnie realizowany jest spory import rzepaku z Wlk. Brytanii, Litwy, a także z Ukrainy w ramach wcześniej zawartych kontraktów.

Na południu kraju pojawiają się pierwsze oferty sprzedaży wczesnych odmian kukurydzy z tegorocznych zbiorów. Wytwórnie pasz zlokalizowane na południu kraju wstępnie oferują ceny za suchą kukurydzę na poziomie 720-750 PLN/t, a w centrum 750-780 PLN/t (ceny z dostawą).
Ceny oferowane przez przetwórców za kukurydzę mokrą (30% wilgotności) na południu kraju to 490-500 PLN/t z dostawą.
 
W zależności od regionu kraju, realne ceny płacone za pszenicę paszową kształtują się w przedziale od 670 PLN/t do 760 PLN/t. Podobnie jak w poprzednich tygodniach, najniższe ceny pszenicy notuje się na wschodzie i południowym wschodzie kraju, a najwyższe na zachodzie i północy. W związku z mocnym euro, pojawiły się oferty zakupu konkurencyjnej cenowo pszenicy paszowej ze Słowacji. Ceny pszenżyta paszowego kształtują się na poziomie 680-710 PLN/t, ale rynkowa podaż tego zboża jest mała. Bardzo mało  jest ofert sprzedaży żyta paszowego, którego ceny utrzymują się na bardzo wysokim poziomie 680-720 PLN/t. Dlatego też wytwórnie nie są zainteresowane zakupem tego zboża w powyższych cenach. Ceny jęczmienia paszowego to poziom 680-720 PLN/t .W stosunku do poprzedniego tygodnia, notuje się więcej ofert sprzedaży tego zboża.
W związku ze zbliżającymi się zbiorami kukurydzy, cały czas słabną ceny kukurydzy ze zbiorów 2010, które obecnie kształtują się w przedziale 900-980 PLN/t (wszystkie ceny netto, loco magazyn kupującego).
W dalszym ciągu stabilnie zachowują się ceny pszenicy konsumpcyjnej. Uszczuplona krajowa podaż tego zboża w niewielkim zakresie uzupełniana jest ziarnem z importu (z Litwy i południowej Europy). Ceny pszenicy konsumpcyjnej w zależności od regionu i jakości ziarna (liczby opadania, gęstości, zawartości białka) kształtują się w przedziale od 820 PLN/t do 900 PLN/t. Z kolei, ceny żyta konsumpcyjnego utrzymują się na rekordowo wysokich poziomach i obecnie kształtują się w przedziale 850-920 PLN/t (wszystkie ceny netto, loco magazyn kupującego).Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę