aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Kukurydza 17.04.07

17 kwietnia 2007
W najcieplejszych regionach Polski takich jak Dolny Śląsk czy Wielkopolska rolnicy już sieją kukurydzę. W tym roku powierzchnia upraw z przeznaczeniem na kiszonkę ma nieco wzrosnąć, natomiast na ziarno spaść. Dlaczego?

Od 3 lat sytuacja producentów kukurydzy na ziarno jest niedobra, a zdaniem ekspertów 2 ostatnie lata były wręcz tragiczne szczególnie w środkowej Polsce. W optymalnych warunkach koszty poniesione na hektar upraw to około 1500 złotych, jeśli jednak wilgotność ziarna przekracza 32 %, to trzeba się poważnie zastanowić nad suszeniem takiego surowca.

Zdaniem prof. Tadeusza Michalskiego z Polskiego Związku Producentów Kukurydzy -lepiej jest wtedy zakisić mokre ziarno i skarmiać nim świnie, bydło i drób. Na razie nie wiadomo co będzie z przetwórstwem kukurydzy na alkohol etylowy, gorzelnie stoją, produkcja jest na granicy opłacalności.

Bardzo dobrze wygląda jedynie produkcja biomasy z kukurydzy zlokalizowana przy zachodniej granicy. Na ten produkt jest bardzo duży popyt. Biomasy używanej do biogazowni brakuje w całych Niemczech. Teraz polscy producenci mogą ten towar sprzedawać za granicę w każdej ilości, a nasi rolnicy mają zapewniony zbyt na swój surowiec.

1. Ceny suszonego ziarna kukurydzy  
Zł/t

            2005 r           
380

           2006 r           
600-730 

   pocz. 2007r   
ponad 700

               teraz              
600-650


W porównaniu z 2005 rokiem w ubiegłym sezonie ceny suchego ziarna kukurydzy wzrosły prawie dwukrotnie. Na początku tego roku utrzymywał się ich wysoki poziom, ale teraz trudno znaleźć nabywcę za 650 złotych.

2. Plony kukurydzy
q/ha

2005
56

2006
43

2007
60 (prognozy)


Bardzo wysokie ceny ziarna często nie były w stanie zrekompensować producentom kukurydzy strat poniesionych w 2006. Średnie krajowe plony były w ubiegłym roku wyjątkowo niskie. Teraz eksperci prognozują powrót do wielkości bliskiej 60 kwintali z hektara, ale o tym ostatecznie zadecyduje pogoda. 

POWIĄZANE

Jjk podaje FAS, Kanada plasuje się jako główny rynek eksportowy amerykańskich ar...

Wzrost światowych zapasów kukurydzy wywarł silną presję na ceny w ciągu ostatnic...

W pierwszych dniach lutego paliwa na stacjach ponownie drożeją, ale na szczęście...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę