aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Po wakacjach ceny żywności drastycznie wzrosną

22 grudnia 2015
Według analityków żywność do października zdrożeje średnio o 10 proc. Winę ponosi susza i odbijający sobie straty na rynkach nieruchomości spekulanci. Największe podwyżki obejmą pieczywo oraz wieprzowinę - podstawę polskiej diety - za Gazetą Prawną podaje portal gazeta.pl.

Przyczyną jesiennych podwyżek będzie głównie susza. Tegoroczne plony będą przez nią on 10 proc. mniejsze niż w 2007 roku. Według "GP" największe straty dotkną zboża najlepsze. Dlatego w październiku cena lepszych gatunków chleba przekroczy barierę 4 zł za 1 kg.

Analitycy ostrzegają, że w Polsce drastycznie zmniejszyło się pogłowie świń. Import mięsa jest trudny, bo ceny w Europie również są wysokie. Powód? Wysokie ceny pasz. Ceny wieprzowiny, wędlin i przetworów wzrosną do października nawet o 20 proc.
Rosną również ceny tłuszczów roślinnych. W tym przypadku trend wzrostowy wynika ze wzrostu ich zużycia w przemyśle spożywczym i gastronomii. "GP" pisze, że przed Świętami za butelkę oleju uniwersalnego zapłacimy powyżej 6 zł.

Prof. Jan Małkowski z IERiGŻ przewiduje, że na wysokim poziomie ustabilizuje się cena owoców i warzyw. Najniższe będą ceny ziemniaków, ale tych jemy coraz mniej.

Podobnie jak owoce i warzywa, szczyt podwyżek maja za sobą mleko i jego przetwory. ich ceny ustabilizują się na obecnym wysokim poziomie. Taka sytuacja powoduje jednak, że spożycie masła i mleka spada.

Oprócz lokalnych przyczyn, jak susza, załamanie w hodowli trzody chlewnej czy wzrost cen spowodowany programem produkcji biopaliw, podwyżki są wynikiem są wynikiem spekulacji cenami żywności na wielką skalę. "GP" przytacza m.in. opinie "Guardiana", że w Europie Zachodniej i USA działają głównie fundusze hedgingowe „usiłujące odbić sobie środki stracone na rynku nieruchomości, a zwłaszcza na rynku subprime". Gazeta ocenia, że w spekulacje na rynku żywności w ciągu ostatnich kilku miesięcy zostały zaangażowane kapitały o wartości „nawet 100 mld dolarów."

POWIĄZANE

W większości rynkach hurtowych w kraju mamy do czynienie ze stabilizacją cen. Ży...

Po znaczącym spadku sprzedaży eksportowej na przestrzeni poprzednich trzech lat,...

Ukraińska pszenica, na którą jest duży popyt na rynku światowym, zaczęła drożeć....


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę