aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Pogoda wpływa na ceny

1 października 2008
Chłodne i deszczowe ostatnie dwa tygodnie września wpłynęły na wzrost cen warzyw. Zdrożały zarówno warzywa spod osłon jak również uprawiane na polu.  Na Rynku w Broniszach gdzie sprzedawane są głównie produkty przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji w ostatnich dniach dało się zauważyć wzrost cen części warzyw, pochodzących z produkcji szklarniowej. Wzrost cen nie ominął także ziemniaków, kapustnych i dyniowatych, a więc upraw polowych.

Według szacunków GUS ziemniaków zbierzemy 10,4 mln ton, o 125 tys ton mniej niż rok temu. Zdaniem ekspertów GUS-u powodem jest nie tylko zmniejszenie powierzchni uprawy, ale także niższe plony ziemniaków z hektara. Jakość bulw może być średnia ze względu na niekorzystne warunki pogodowe. W ciągu  ostatnich 2 tygodni ziemniaki zdrożały średnio o 12 groszy za kilogram ( 0,52 zł/kg).

Ograniczenie powierzchni upraw wystąpiło w tym roku we wszystkich warzywach, przy jednoczesnym zmniejszeniu się plonów z hektara. Największy spadek produkcji przewidywany jest dla cebuli, o 20% w porównaniu z 2007 rokiem i szacowany jest na poziomie 600 tysięcy ton. Kilogram średnio sprzedawany jest w cenie 0,85 zł
Kapusty zbierzemy 1200 tys ton (ponad 120 tys. ton mniej niż w 2007 roku). Średnie ceny kapusty to 45 groszy za kilogram przy 50 groszach w roku poprzednim.
Przy spadających temperaturach zdecydowanie wzrosły ceny szklarniowych ogórków, długie sprzedawane są w Broniszach średnio po 5,50 zł/kg, krótkie 6, 75 zł/ kg.
Zdrożały sałaty. Ceny selerów, porów, buraków ćwikłowych nie zmieniły się.

W owocach pełna stabilizacja cenowa. Jabłek jest sporo, a prognozy zbiorów mówią o ponad 2500 tys. ton tych owoców. W ofercie handlowej Rynku Hurtowego Bronisze jest kilkanaście odmian. Najdrożej sprzedawana jest odmiana Celesta (średnio 1,66 zł/kg) najtaniej można dostać Antonówkę  (0,90 zł/kg)
W opinii rzeczoznawców GUS pojawia się opinia, że część jabłek późnych  może zostać niezebrana.

Z gruszek dostępne są już wszystkie odmiany: Paten, Lukas, Klapsa i Konferencja. Dwie pierwsze sprzedawane są w ofercie hurtowej średnio po 2,50 zł za kilogram. Klapsa i Konferencja o 1,00 zł drożej.

Warzyw jemy mniej, ale owoców więcej.
Z danych statystycznych wynika, że w jadłospisie Polaka rośnie ilość spożywanych owoców (w 2006 roku zjadaliśmy rocznie ponad 54 kg) .
Spada natomiast ilość zjadanych przez nas świeżych warzyw i ziemniaków. Ziemniaki coraz chętniej  jemy w postaci przetworzonej - chipsy, frytki, a warzywa w postaci przetworów. W ciągu 11 lat statystyczny Polak zmniejszył spożywanie warzyw o 12 kilogramów do 109 kilogramów rocznie.

POWIĄZANE

Po znaczącym spadku sprzedaży eksportowej na przestrzeni poprzednich trzech lat,...

Ukraińska pszenica, na którą jest duży popyt na rynku światowym, zaczęła drożeć....

Przed Świętami Wielkanocnymi, ceny na rynkach hurtowych są stabilne. Zwiększny p...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę