aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Pogoda wpływa na ceny

1 października 2008
Chłodne i deszczowe ostatnie dwa tygodnie września wpłynęły na wzrost cen warzyw. Zdrożały zarówno warzywa spod osłon jak również uprawiane na polu.  Na Rynku w Broniszach gdzie sprzedawane są głównie produkty przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji w ostatnich dniach dało się zauważyć wzrost cen części warzyw, pochodzących z produkcji szklarniowej. Wzrost cen nie ominął także ziemniaków, kapustnych i dyniowatych, a więc upraw polowych.

Według szacunków GUS ziemniaków zbierzemy 10,4 mln ton, o 125 tys ton mniej niż rok temu. Zdaniem ekspertów GUS-u powodem jest nie tylko zmniejszenie powierzchni uprawy, ale także niższe plony ziemniaków z hektara. Jakość bulw może być średnia ze względu na niekorzystne warunki pogodowe. W ciągu  ostatnich 2 tygodni ziemniaki zdrożały średnio o 12 groszy za kilogram ( 0,52 zł/kg).

Ograniczenie powierzchni upraw wystąpiło w tym roku we wszystkich warzywach, przy jednoczesnym zmniejszeniu się plonów z hektara. Największy spadek produkcji przewidywany jest dla cebuli, o 20% w porównaniu z 2007 rokiem i szacowany jest na poziomie 600 tysięcy ton. Kilogram średnio sprzedawany jest w cenie 0,85 zł
Kapusty zbierzemy 1200 tys ton (ponad 120 tys. ton mniej niż w 2007 roku). Średnie ceny kapusty to 45 groszy za kilogram przy 50 groszach w roku poprzednim.
Przy spadających temperaturach zdecydowanie wzrosły ceny szklarniowych ogórków, długie sprzedawane są w Broniszach średnio po 5,50 zł/kg, krótkie 6, 75 zł/ kg.
Zdrożały sałaty. Ceny selerów, porów, buraków ćwikłowych nie zmieniły się.

W owocach pełna stabilizacja cenowa. Jabłek jest sporo, a prognozy zbiorów mówią o ponad 2500 tys. ton tych owoców. W ofercie handlowej Rynku Hurtowego Bronisze jest kilkanaście odmian. Najdrożej sprzedawana jest odmiana Celesta (średnio 1,66 zł/kg) najtaniej można dostać Antonówkę  (0,90 zł/kg)
W opinii rzeczoznawców GUS pojawia się opinia, że część jabłek późnych  może zostać niezebrana.

Z gruszek dostępne są już wszystkie odmiany: Paten, Lukas, Klapsa i Konferencja. Dwie pierwsze sprzedawane są w ofercie hurtowej średnio po 2,50 zł za kilogram. Klapsa i Konferencja o 1,00 zł drożej.

Warzyw jemy mniej, ale owoców więcej.
Z danych statystycznych wynika, że w jadłospisie Polaka rośnie ilość spożywanych owoców (w 2006 roku zjadaliśmy rocznie ponad 54 kg) .
Spada natomiast ilość zjadanych przez nas świeżych warzyw i ziemniaków. Ziemniaki coraz chętniej  jemy w postaci przetworzonej - chipsy, frytki, a warzywa w postaci przetworów. W ciągu 11 lat statystyczny Polak zmniejszył spożywanie warzyw o 12 kilogramów do 109 kilogramów rocznie.

POWIĄZANE

Jjk podaje FAS, Kanada plasuje się jako główny rynek eksportowy amerykańskich ar...

Wzrost światowych zapasów kukurydzy wywarł silną presję na ceny w ciągu ostatnic...

W pierwszych dniach lutego paliwa na stacjach ponownie drożeją, ale na szczęście...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę