aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Soja i rzepak 18.06.08.

22 grudnia 2015
Śruta sojowa drożeje w szybkim tempie od ubiegłego tygodnia i to zarówno u nas jak i na świecie. Maklerzy przypuszczają, że jest to wynik nie najlepszej sytuacji na światowych rynkach finansowych oraz niekorzystnej, deszczowej pogody w Ameryce Południowej.

Każda zmiana w dół na giełdach papierów wartościowych odbija się podwyżkami cen towarów rolnych, bo wielu graczy próbuje właśnie w nie inwestować. Do tego większy areał kukurydzy na świecie oraz niepewna sytuacja w Argentynie i efekt widoczny.

Dzisiaj za tonę śruty sojowej trzeba zapłacić od 1330 do 1350 złotych za tonę . Najtaniej jest w Szczecinie, najdrożej w Gdyni. Miesiąc temu klienci płacili blisko o 100 złotych mniej, a rok temu aż o 440 złotych mniej.

Brakuje rzepaku. Wszyscy czekają na początek żniw, ale rolnicy nie chcą podpisywać kontraktów, podczas, gdy rok temu większość już była zawarta- ocenia Renata Barczyk z biura maklerskiego Start w Szczecinie. Obecnie proponowane ceny to 1460-1500 złotych za tonę, ale zainteresowani liczą na podwyżki, bo na giełdzie MATIF codziennie rzepak pnie się w górę.

POWIĄZANE

Jjk podaje FAS, Kanada plasuje się jako główny rynek eksportowy amerykańskich ar...

Wzrost światowych zapasów kukurydzy wywarł silną presję na ceny w ciągu ostatnic...

W pierwszych dniach lutego paliwa na stacjach ponownie drożeją, ale na szczęście...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę