Truskawki 11.06.08

22 grudnia 2015
Sezon truskawkowy ruszył na dobre. Owoców nie jest za dużo, dlatego ceny w zakładach przetwórczych rosną z dnia na dzień. Truskawki do mrożenia kosztują już więcej niż przed rokiem, ale owoce do tłoczenia mniej.

Dla plantatorów to najmniej opłacalny interes, dlatego mało kto decyduje się sprzedawać truskawki z szypułką do zakładów. Za owoce do tłoczenia przetwórnie płacą niewiele powyżej półtora złotego za kilogram. Bo jak mówią nauczeni doświadczeniem z ubiegłego sezonu, nie będą kupować owoców za wszelka cenę.

To co pomogło jakości czyli susza i ciepła pogoda, może już niedługo spowodować spadek plonów i skrócenie sezonu zaledwie do 3 tygodni. Paniki jeszcze nie ma ale wbrew zapowiedziom wiele firm chce jak najwięcej kupić już teraz i podnosi ceny. Najgorsza sytuacja jest na Kujawach, na Mazowszu, w Łódzkiem i na Lubelszczyźnie skutki suszy nie są jeszcze tak widoczne, w Wielkopolsce jest bardzo sucho ale tam areał upraw truskawek jest niewielki. Świętokrzyskie dopiero szykuje się do skupu.


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę