Advertisement

Większe zbiory owoców, niższe ceny skupu w 2008 roku

26 czerwca 2008
Można spodziewać się bardzo wysokich zbiorów owoców w 2008 roku. Ceny skupu powinny natomiast znacznie spaść w porównaniu do bardzo wysokich w 2007 roku - prognozuje Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w analizie rynku przedstawionej na sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

"Duża powierzchnia uprawy owoców oraz dobre warunki kwitnienia i zawiązywania owoców pozwalają spodziewać się bardzo wysokich zbiorów. Zbiory powinny być bardzo wysokie na poziomie około 3,5 tys. ton" - wynika z analizy IERiGŻ.

Według ocen ekspertów Instytutu wyższe niż w ubiegłym roku będą zbiory jabłek, wiśni, truskawek, malin i aronii. Zbiory czereśni, śliwek oraz brzoskwiń i moreli będą na średnim poziomie. Gruszek będzie mniej niż przed rokiem. Ceny skupu owoców w 2008 roku powinny być niższe w porównaniu z rekordowymi z roku ubiegłego.

"Ceny skupu owoców najprawdopodobniej znacznie spadną w porównaniu do ubiegłorocznych, jednak mogą być wyższe niż w latach 2005-2006" - szacują eksperci IERiGŻ.

POWIĄZANE

Na polskim rynku hurtowym obserwujemy dalszy ciąg jesiennej przeceny, koszty zak...

Pozostające na niskim poziomie notowania ropy naftowej powodują, że tankowanie w...


Komentarze

Bądź na bieżąco
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę