Biogaz_III Forum 2025

Pracujesz za granicą? Rozlicz PIT

16 lutego 2016
Pracujesz za granicą? Rozlicz PIT

Coraz więcej Polaków pracuje za granicą. Rozliczenie się z dochodów uzyskanych poza ojczyzną dla wielu z nas stanowi jednak nie lada problem. O czym należy pamiętać przy wypełnianiu zeznania podatkowego, żeby nie mieć w przyszłości kłopotów z fiskusem, i jak uniknąć podwójnego opodatkowania?

„Zasadniczą kwestią jest ustalenie tzw. miejsca rezydencji podatkowej, bo to ono decyduje o podstawowym zakresie obowiązków podatkowych. Jeżeli osoba pracująca za granicą przeniosła się tam z całą rodziną, ma tam dom i miejsce pracy, można przyjąć, że nastąpiło przeniesienie tzw. ośrodka interesów życiowych. Skutkuje to tym, że przestajemy być uznawani za polskiego rezydenta podatkowego i wszystkie nasze dochody osiągnięte z pracy za granicą są opodatkowywane wyłącznie tam” – mówi serwisowi infoWire.pl Jarosław Żemantowski, doradca podatkowy, partner kancelarii Chmieliński i Żemantowski Radcowie Prawni i Doradcy Podatkowi.

Inaczej wygląda sytuacja osób, które pracują za granicą, ale są ciągle bardzo silnie związane z Polską – np. mają tutaj najbliższą rodzinę. Muszą one stosować się do postanowień odpowiedniej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, którą Polska podpisała z danym krajem (o ile takie porozumienie zostało w ogóle zawarte).

Umowy te przewidują jedną z dwóch metod unikania podwójnego opodatkowania. Pierwsza z nich to wyłączenie z progresją. Metoda ta zakłada nieopodatkowywanie w Polsce dochodu uzyskanego za granicą. Należy go wykazać jedynie dla obliczenia stopy procentowej, służącej do wyliczenia podatku. Jeśli więc nie uzyskaliśmy w naszym kraju żadnych dochodów, przy zastosowaniu metody wyłączenia z progresją nie składamy tu zeznania podatkowego.

W przypadku drugiej metody, odliczenia proporcjonalnego, zagraniczny dochód trzeba wykazać zawsze. Sumuje się go z ewentualnym dochodem z Polski i od całości oblicza się podatek, który jest następnie pomniejszany o podatek uiszczony wcześniej za granicą. Jest to metoda mniej korzystna dla podatnika. Taki sam sposób wyliczania podatku stosuje się wobec osób pracujących w krajach, z którymi Polska nie ma podpisanej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, z tym że od całości nie jest już odejmowany podatek zapłacony za granicą.

Na szczęście podatnicy, którzy stosują metodę odliczenia proporcjonalnego, mają prawo skorzystać z ulgi abolicyjnej. Pozwala ona na odliczenie w zeznaniu podatkowym różnicy między podatkiem obliczonym przy zastosowaniu metody odliczenia proporcjonalnego a podatkiem, który zapłacilibyśmy, gdybyśmy mogli zamiast niej skorzystać z metody wyłączenia z progresją. Co ważne, ulga ta przysługuje również osobom pracującym w państwach, z którymi nasz kraj nie ma podpisanej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Z ulgi abolicyjnej nie mogą natomiast skorzystać ci, którzy uzyskali dochód w którymkolwiek z tzw. rajów podatkowych.

infowire.pl


POWIĄZANE

Strategiczne partnerstwo Uzbekistanu i Grupy X5 – nowa era w eksporcie produktów...

Wnioski po 15. Forum Rynku Nieruchomości   Rynek nieruchomości w Polsce pozostaj...

Wydany przez amerykański resort rolnictwa (USDA) "Exporter Guide Annual" dla Wie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę