Częściej używamy kart płatniczych

25 listopada 2004

Polacy coraz częściej używają kart płatniczych przy płaceniu za towary i usługi. Tych transakcji jest coraz więcej w stosunku do liczby transakcji w bankomatach - poinformował w środę podczas konferencji prasowej wiceprezes MasterCard Europe, Jeremy Nicholds.

Z danych przedstawionych przez MasterCard wynika, że w 2004 roku udział transakcji w sklepach powinien wynieść w płatnościach krajowych 57,1 proc. ogółu liczby transakcji kartami (wliczając w to wypłaty w bankomatach). Jeszcze w 2001 roku udział transakcji płatniczych wynosił 48,3 proc.

Wyraźnie wzrosło również wykorzystanie kart przy płaceniu za granicą, zamiast wypłaty gotówki w bankomatach. Przewiduje się, że w 2004 roku Polacy zapłacą w transakcjach zagranicznych w 83,3 proc. dokonanych płatności, podczas gdy jeszcze w 2001 roku działo się tak w 66,7 proc. przypadków.

Według danych NBP na połowę 2004 roku, liczba transakcji w 2. kwartale 2004 roku (ostatnie dostępne dane) kartami polskich banków wyniosła prawie 160,5 mln.

Wzrost użycia kart przy płaceniu za towary i usługi wobec transakcji w bankomacie widoczny jest nie tylko pod względem liczby transakcji, lecz także pod względem ich wartości. W wartości transakcji w kraju udział wykorzystania płatniczej funkcji karty ma wynieść w 2004 roku 27,5 proc. ogólnej wartości transakcji, wobec 24,9 proc. w 2001 roku. W transakcjach zagranicznych polskimi kartami udział ten ma wynieść w tym roku 65,1 proc., podczas gdy w 2001 roku wyniósł 52,1 proc.

Organizacje wydawców kart płatniczych i wydawcy kart zapowiadają dalsze działania na rzecz zachęcania klientów do wykorzystywania płatniczej funkcji karty. Dążymy do zwiększenia transakcji realizowanych za pomocą terminali POS –  powiedział Nicholds.


POWIĄZANE

Od stycznia przedsiębiorcy muszą raportować do ZUS-u wszystkie nowe umowy o dzie...

W poniedziałek przedstawiciele Partii Demokratycznej formalnie przedstawili wnio...

24,2% wszystkich posiadaczy Skody Octavii deklarowało spowodowanie przynajmniej ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę