aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

KE nie widzi powodu, aby Polska miała niższy VAT na Internet

11 marca 2004

Komisja Europejska nie widzi powodu, żeby Polska stosowała obniżoną stawkę VAT na usługi internetowe, skoro w obecnych państwach normalna stawka UE nie zahamowała rozwoju tych usług i kilka z nich ma najwyższe wskaźniki na świecie.

Tym, co odróżnia Unię od zwykłej unii celnej czy strefy wolnego handlu, jest istnienie wiążącego prawa unijnego. W interesie wszystkich państw członkowskich leży przestrzeganie prawa unijnego, ponieważ w przeciwnym razie zapanuje chaos i dżungla wzajemnych posunięć odwetowych –  powiedział rzecznik Komisji Jonathan Todd. Była to odpowiedź na pytania polskich dziennikarzy, jakie skutki może mieć niedostosowanie się Polski do wynegocjowanych z Unią w czasie rokowań członkowskich stawek podatku VAT. Todd, który jest rzecznikiem holenderskiego komisarza UE ds. jednolitego rynku i podatków Fritsa Bolkesteina, potwierdził również, że Komisja Europejska jest przeciwna wyjątkowi dla Polski w opodatkowaniu usług internetowych.

We wszystkich obecnych państwach członkowskich stosuje się stawkę podstawową na usługi telekomunikacyjne i internetowe. Mimo to w niektórych krajach Unii jest bardzo wysoki poziom dostępu do Internetu. Na przykład w Finlandii należy do najwyższych na świecie –  powiedział rzecznik. Zatem stosowanie podstawowej stawki VAT na Internet nie musi oznaczać wysokich cen i zahamowania rozwoju Internetu w danym kraju. Cena usług internetowych nie zależy tylko od VAT, ale przede wszystkim od konkurencji na rynku –  podkreślił Todd.

Wyraził nadzieję, że Polska wdroży od 1 maja uzgodnione z Unią stawki VAT. Jeżeli tego nie zrobi, "nie będziemy mieli innego wyjścia niż wszcząć postępowanie przeciw złamaniu prawa unijnego w tej dziedzinie" - dodał. Jeżeli jakiś kraj nadal odmawia dostosowania mimo upomnień Komisji, sprawa trafia do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu. Rzecznik przestrzegł też, że jeżeli znajdzie się w Unii ktoś, kto uzna niższą stawkę VAT w Polsce za przynoszącą mu uszczerbek i łamanie zasad konkurencji, będzie miał prawo zażądać od Polski w sądzie odszkodowań.

W wtorek rzecznik rządu Marcin Kaszuba poinformował, że rząd zwróci się do Komisji Europejskiej o zwolnienie usług internetowych z podatku VAT. Zdaniem minister do spraw europejskich Danuty Huebner, zwolnienie z VAT-u usług dostępu Internetu co prawda jest sprzeczne z prawem unijnym, ale polski rząd już od dłuższego czasu zabiega o wprowadzenie takiego rozwiązania. Zwolnienia z VAT-u tych usług dla wszystkich odbiorców indywidualnych nie chce Senat. W myśl senackich poprawek zwolnienie ma przysługiwać osobom korzystającym z Internetu tylko w placówkach oświatowych i kulturalnych. Poprawki Senatu do ustawy o VAT rozpatrzy Sejm. Sejmowa Komisja Finansów zaproponuje odrzucenie przyjętej przez Senat 22-proc. stawki VAT na usługi internetowe.


POWIĄZANE

- Usprawnione prace legislacyjne: mniej konfliktów kompetencyjnych i lepsze mech...

Metan: Parlament przyjmuje nowe prawo mające na celu ograniczenie emisji z sekto...

Eurodeputowani opowoedzieli się wczoraj na sesji plenarnej Parlamentu Europejski...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę