a_konopie_targi_2023
EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 750

Ministerstwo Finansów chce nowych zasad w akcyzie od samochodów

9 sierpnia 2004

Ministerstwo Finansów przygotowuje nowe zasady opodatkowania akcyzą samochodów. Według wstępnych projektów stawki procentowe zostałyby zastąpione przez stawkę kwotową, jednakową dla wszystkich aut - wynika z informacji PAP uzyskanych w piątek w MF.

Jak powiedział PAP Edmund Cichowski, dyrektor departamentu akcyzy w MF, nowe regulacje mają znaleźć się w nowelizacji ustawy o akcyzie, nad którą resort finansów właśnie pracuje. Główne powody, dla których MF chce nowych przepisów akcyzowych dla samochodów jest nieskuteczność obecnie obowiązujących zasad w odniesieniu dla samochodów sprowadzanych z zagranicy. Nie tylko nie powodują one spadku napływu zużytych samochodów, ale są podstawą do zarzutów o dyskryminowanie podatkowe niektórych towarów na terenie Unii Europejskiej.

Obecnie obowiązująca regulacja stanowi, że wysokość podatku nalicza się w zależności od pojemności silnika i wieku samochodu. Ten zapis jest mocno krytykowany, choć nie mamy żadnych sygnałów z Brukseli, że jest to niezgodne z prawem Unii Europejskiej –  powiedział PAP Cichowski.

Dziś akcyza od nowego samochodu o pojemności silnika do 2000 cm sześciennych wynosi 3,1 proc. jego wartości. Dla nowych aut z większymi silnikami jest to 13,6 proc. Tymczasem wobec sprowadzanych używanych samochodów akcyza może wynieść nawet 65 proc.

Chcemy zrezygnować z obecnych rozwiązań, które różnicują zasady naliczania podatku dla nowych samochodów i aut używanych. Podatek byłby taki sam dla wszystkich samochodów podlegających pierwszej rejestracji, niezależnie czy samochód jest nowy, czy stary –  powiedział dyrektor departamentu MF.

Według Cichowskiego w miejsce procentowej stawki można by wprowadzić stawkę kwotową. Sam podatek niekoniecznie nazywano by akcyzą, być może byłby to podatek rejestracyjny. Szczegółów resort jeszcze nie ustalił, bo chce się w tej sprawie skonsultować z innymi ministerstwami. Generalna zasada byłaby jednak taka, że stawka podatku byłaby ustalana w rozporządzeniu, natomiast w ustawie określono by górny jej limit.

Gdyby to było np. 1000 zł podatku rejestracyjnego to w odniesieniu do ceny nowego samochodu np. w wysokości 50 tys. zł taki podatek stanowiłby 2 proc. Ale ten 1000 zł w odniesieniu do samochodu za 10 tys. stanowiłby podatek w wysokości 10 proc. Stymulowałoby to zakup nowych samochodów –  powiedział dyrektor Cichowski. Kierownictwo Ministerstwa Finansów prawdopodobnie zajmie się nią pod koniec sierpnia.


POWIĄZANE

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy Weterynarii „Bezpieczeństwo Żywności i Zdr...

W zeszłym miesiącu, Sejm RP przegłosował ustawę o fundacji rodzinnej po poprawka...

Dla ułatwienia osobom zainteresowanym pogłębieniem wiedzy w zakresie rzetelności...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę