CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Najpierw Maastricht, potem ERM-2

4 lutego 2004

Przedstawiciel Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Michael Deppler powiedział we wtorek, że kandydaci do strefy euro powinni spełnić kryteria wyznaczone w Traktacie z Maastricht przed wejściem do systemu ERM-2.

Deppler powiedział, że zarówno Europejski Bank Centralny (ECB) jak i Komisja Europejska podkreślają potrzebę przyjęcia przez kandydatów wiarygodnej strategii fiskalnej przed wejściem do ERM-2, ale Fundusz przyjmuje jeszcze ostrzejsze stanowisko. Fundusz (MFW) zgadza się (z wspomnianymi instytucjami), ale idzie krok dalej –  powiedział Deppler dziennikarzom po konferencji dotyczącej rozszerzenia strefy euro. Kraje te powinny spełnić kryteria z Maastricht zanim wejdą do ERM-2, ponieważ nie chcielibyśmy, by sprawy przybrały zły obrót już w ramach ERM-2 –  dodał.

Wszystkie 10 państw, które w maju staną się członkami Unii Europejskiej deklarują chęć przyjęcia euro, ale w ostatnich miesiącach rozgorzała dyskusja, jak i kiedy mają to zrobić. Kryteria z Maastricht określają dopuszczalny poziom deficytu budżetowego, inflacji, stóp procentowych, długu rządowego i wahań kursowych. Zdaniem Depplera, szefa departamentu europejskiego MFW kandydaci będą przyjmować wspólną walutę w różnym czasie, a stosunkowo wcześnie do unii walutowej wejdą państwa nadbałtyckie, ponieważ przyjęty przez nich system zarządu walutą (currency board) wymaga prowadzenia restrykcyjnej polityki fiskalnej.

Prawdopodobnie wystąpią różnice pomiędzy poszczególnymi kandydatami przy wchodzeniu do strefy euro, a kraje Bałtyckie powinny przyjąć wspólną walutę stosunkowo wcześnie –  powiedział Deppler.


POWIĄZANE

Polska turystyka to najbardziej dynamicznie rozwijająca się dziedzina gospodarki...

Przemysł piwowarski tworzy 200 tys. miejsc pracy w polskiej gospodarce. Ta liczb...

Zarząd KRIR zwrócił się do ministra rolnictwa i rozwoju wsi w związku z trudną s...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę