aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Nowelizacja auto-VAT-u

15 kwietnia 2005

Sejmowa Komisja Finansów poparła w środę najważniejsze poprawki zgłoszone wcześniej przez Senat do nowelizacji ustawy o podatku VAT, jak doprecyzowanie definicji samochodu dostawczego uprawnionego do odliczeń VAT-u, wprowadzenie okresu przejściowego w przypadku odliczeń VAT-u od samochodów w leasingu.

Posłowie poparli też poprawkę Senatu, zgodnie z którą obrót wierzytelnościami będzie objęty 22-proc. podatkiem VAT, podczas gdy dotychczas nie podlega temu podatkowi. Poprawka traktuje wierzytelność jak towar, który może być przedmiotem obrotu, co jest podstawą do opodatkowania wierzytelności 22-proc. VAT.

Komisja zaakceptowała również wprowadzenie okresu przejściowego, który ma uregulować sytuację samochodów będących przedmiotem leasingu, najmu i innych umów o podobnym charakterze. W przypadku umów zawartych przed wejściem w życie ustawy, podatnik zapłaci VAT od czynszu lub rat na warunkach dotychczasowych. Oznacza to, że będzie mógł dokonać odliczeń na obowiązujących obecnie warunkach. Jednak umowa musi być zarejestrowana we właściwym urzędzie skarbowym do 15 czerwca 2005 r.

Akceptację uzyskała też poprawka, której celem jest doprecyzowanie definicji samochodu dostawczego, przy zakupie którego możliwe jest odliczenie podatku VAT; poprawka ma wykluczyć możliwość obejścia przepisów.

W przypadku samochodów mających więcej niż jeden rząd siedzeń odliczenie będzie dotyczyło samochodów, w których długość części przeznaczonej do przewozu ładunków przekracza 50 proc. długości pojazdu. Dla obliczenia proporcji, długość pojazdu stanowić będzie "odległość między dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a tylną krawędzią podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków".

Znowelizowana ustawa o podatku VAT ma wejść w życie 1 czerwca 2005 r., zaś przepisy dotyczące zmian odliczeń podatku VAT na samochody osobowe używane do prowadzenia działalności gospodarczej, mają wejść w życie 1 września tego roku, aby dać przedsiębiorcom czas na dostosowanie się do zmian. Nowelizacja zakłada, że przy zakupie samochodów osobowych wykorzystywanych do działalności gospodarczej limit odliczenia ma wynosić 60 proc. podatku z faktury, ale nie więcej niż 6 tys. zł.

Głosowanie nad poprawkami odbędzie się w piątek.


POWIĄZANE

Paul Temple jasno tłumaczy, dlaczego chce uprawiać w swoim gospodarstwie rośliny...

Jeszcze w grudniu 2023 roku, tużzpo objęciu stanowiska ministra rolnictwa przez ...

Nie ustają strajki rolnicze. Odbywają się sptkania liderów zorganizowanych i sam...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę